Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czy Wy też jesteście spragnieni wiosny? Zapewne tak, a w oczekiwaniu na nią zawsze można poczytać i spotkać się, żeby porozmawiać o książkach. Zapraszamy na najbliższe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Marcowy grafik spotkań przedstawia się tak:

4.03 (sobota), godz. 12:00, Bulaj, ul. Zamkowa 1 – DKK Mangi dla młodzieży i rozmowa tym razem o serialu anime pt. “Yuri on Ice”

“Yuri on Ice” to japoński sportowy serial anime o łyżwiarstwie figurowym. Seria została wyprodukowana przez MAPPA, wyreżyserowana i napisana przez Sayo Yamamoto z oryginalnymi scenariuszami Mitsuro Kubo pod głównym kierownictwem Juna Shishido./ Wikipedia

(moderatorka klubu: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)

14.03 (wtorek), godz. 12:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla seniorów i rozmowa o książce Małgorzaty Hayles pt. “Trzecia osoba”

Barbara jest wytrawną czytelniczką, wdową po bogatym Angliku. Od dwóch lat nie wychodzi z domu. Ma liczne lęki, fobie, wszystkie zakupy robi przez Internet. Przypadkiem w jej ręce wpada debiutancka powieść Jerzego “Zanim stanęła w oknie”.

Jerzy to pisarz z kryzysem twórczym. Małe dzieci, hipoteka, małżeństwo sfrustrowanych, niespełnionych artystów – ona fotograf, on pisarz zblokowanym po debiucie bez sukcesu. W ich życie wkracza Barbara, która twierdzi, że Jerzy napisał książkę właśnie o niej. Kobieta wierzy, że jej życie zostało zawieszone przez zakończenie książki. Oferuje Jerzemu kontrakt. Zacierają mu się powoli kontury między fikcją i rzeczywistością, a pytanie kim jest naprawdę Barbara narasta./ z opisu wydawcy

(moderatorki klubu: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)

21.03 (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Hervé Le Telliera pt. “Anomalia”

Anomalia flirtuje z thrillerem i science-fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, puszcza oko do netfliksowych seriali, a zarazem jest ultraliteracką konstrukcją, piętrzącą intertekstualne poziomy. Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył oparty na suspensie bestseller dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrafinowanych czytelników. Książka w roku 2020 otrzymała Prix Goncourt (najważniejszą nagrodę literacką we Francji). /z opisu wydawcy

(moderatorka klubu: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, ale również odbywają się spotkania z pisarzami i krytykami literackimi. To klubowicze decydują, jakie książki będą omawiane podczas spotkań. Co istotne, książki omawianej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu i wypożyczyć ją na okres miesiąca, żeby móc przygotować się do rozmowy (moderatorzy dysponują dziesięcioma egzemplarzami).

Zapraszamy do dołączenia do klubów działających w bibliotece. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami!