1. Jak zalogować się po raz pierwszy na swoje konto biblioteczne w nowym systemie?
▪ wejdź na stronę www.bibliotekaelblaska.pl i wybierz KATALOG
Pierwsze logowanie w nowym systemie:
▪ wejdź na stronę www.bibliotekaelblaska.pl i wybierz KATALOG
▪ po przejściu do katalogu, w prawym górnym rogu strony znajduje się ZALOGUJ
▪ w miejscu ID użytkownika wpisz numer karty czytelnika (znajdziesz go pod kodem kreskowym na karcie), jeśli nie znasz nr karty czytelnika istnieje możliwość wpisania swojego nr PESEL (połączenie jest szyfrowe)
▪ w miejscu hasło ponownie wpisz dane z miejsca ID użytkownika (nr karty lub pesel) i kliknij LOGOWANIE
▪ w tym momencie system sprawdza, czy taki czytelnik istnieje i po pozytywnej weryfikacji otwiera okno, gdzie należy wprowadzić swój podstawowy identyfikator lub zarejestrowany adres e-mail (system domyślnie umieszcza wpisywane wcześniej ID użytkownika) i klikasz WYŚLIJ
▪ na swoim koncie mailowym sprawdź, czy otrzymałeś/otrzymałaś wiadomość z instrukcją zmiany hasła (należy również sprawdzić folder spam lub niechciane) i postępuj zgodnie z zaleceniami
▪ po dokonaniu zmiany hasła należy ponownie poprzez stronę www.bibliotekaelblaska.pl wejść w katalog i zalogować się
2. Gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące mojego konta/wypożyczeń/zamówień?
W górnym prawym rogu znajduje się panel czytelnika. Wchodząc w KARTA BIBLIOTECZNA znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje.
3. Jak zmienić hasło do konta bibliotecznego?
zaloguj się (patrz wyżej)
▪ wejdź w panel czytelnika, następnie KARTA CZYTELNIKA
▪ wybierz DANE OSOBOWE, a następnie AKTUALIZACJA DANYCH DO LOGOWANIA
▪ postępuj zgodnie z instrukcją, a na końcu potwierdź zmiany wciskając ZAPISZ
4. Co zrobić, żeby otrzymywać powiadomienia dotyczące terminów zwrotów/stanu rezerwacji?
Ważne jest, aby podczas zapisu podać swój aktualny adres e-mail. W każdej chwili można go zaktualizować/uzupełnić, odwiedzając Bibliotekę lub telefonując.
5. Jak przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych?
zaloguj się (patrz wyżej)
▪ wejdź w panel czytelnika, następnie KARTA CZYTELNIKA
▪ wybierz MOJE WYPOŻYCZENIA
▪ możesz wybrać opcję PROLONGUJ WSZYSTKO LUB PROLONGUJ przy wybranym tytule, wówczas pojawia się komunikat: „Przedłużenie zarejestrowane”, a obok tytułu pojawia się nowy termin zwrotu
Termin zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych można przedłużyć 2 razy, w okresie 7 dni od planowanej daty zwrotu na kolejne 35 dni:
UWAGA!
▪ wypożyczone materiały biblioteczne nie mogą być przetrzymane, a konto nie może być obciążone żadnymi zaległościami finansowymi
▪ nie można przedłużyć terminu zwrotu pozycji zarezerwowanych przez innych czytelników. Przy próbach przedłużenia pojawia się wtedy komunikat „Egzemplarz posiada zamówienia” .
6. Jak zamówić książkę/audiobook przez katalog?
zaloguj się (patrz wyżej)
▪ odszukaj interesującą Cię pozycję w katalogu
▪ sprawdź lokalizację, w której chcesz zamówić książkę
▪ następnie, jeśli chcesz zamówić książkę wybierz ZAMÓWIENIE
▪ wybierz MIEJSCE ODBIORU
Jeśli zamówienie udało się zarejestrować, pojawi się komunikat: “Twoje zamówienie zostało pomyślnie złożone. Na swoim koncie możesz sprawdzić status zamówienia.”
Stan realizacji zamówienia możesz sprawdzić, wybierając w panelu górnym zakładkę MOJE ZAMÓWIENIA.
WAŻNE: chcąc zamówić książkę ważne jest, aby sprawdzić status danej książki: jej dostępność i lokalizację. Jeśli przy książce wyświetla się informacja “WYPOŻYCZONY” oznacza to, że zamawiając pozycję ustawiasz się w kolejce. Stan realizacji zamówienia należy sprawdzić, wybierając w panelu górnym zakładkę ZAMÓWIENIA.
UWAGA: Zamówione książki na półce rezerwacji czekają 7 dni.
7. Jak sprawdzić historię wypożyczeń?
zaloguj się (patrz wyżej)
▪ wejdź w panel czytelnika, następnie KARTA CZYTELNIKA
▪ wybierz WYPOŻYCZENIA
▪ wybierz rozwinięcie przy AKTYWNYCH WYPOŻYCZENIACH
▪ wybierz POPRZEDNIE WYPOŻYCZENIA (to jest historia Twoich wypożyczeń).
8. Co zrobić w przypadku blokady konta?
Twoje konto może zostać zablokowane z kilku powodów np. wygaśnięcia ważności konta, przetrzymania wypożyczonych pozycji. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z dowolną Biblioteką.
9. Co zrobić, kiedy limit przedłużeń został już wyczerpany lub termin zwrotu został przekroczony, a Ty dalej potrzebujesz bibliotecznych zbiorów?
W takiej sytuacji należy zwrócić zbiory do tej agendy bibliotecznej, w której zostały wypożyczone i uregulować ewentualne zaległości finansowe, a jeśli nie będzie dalszych zamówień na dane pozycje, wypożyczyć je ponownie.
10. Czy można sprawdzić, czy książka, której nie ma w katalogu Biblioteki Elbląskiej, znajduje się w katalogu innej Biblioteki?
Tak, można to zrobić, ale trzeba zaznaczyć w opcji wyboru przeszukiwania POŁĄCZONE KATALOGI.
Jeśli poszukiwanej książki nie ma w katalogu Biblioteki Elbląskiej, ale znajduje się w katalogu innej Biblioteki w Polsce można skorzystać z WYPOŻYCZALNI MIĘDZYBIBLIOTECZNEJ. W tym celu należy się skontaktować z Biblioteką Naukową (tel. 55 625 60 22, osoba do kontaktu: Renata Milewska, e-mail: r.milewska@bibliotekaelblaska.pl)