Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
W czwartek, 9 grudnia, o godz. 17:30 zapraszamy na promocję albumu fotograficznego “Oberland. Nie ma takiego miejsca” autorstwa naszego kolegi Dominika Żyłowskiego. Spotkanie poprowadzi Leszek Sarnowski, red. naczelny kwartalnika “Prowincja” – wydawcy albumu, a kilka słów o historii Oberlandu powie Leszek Marcinkowski, regionalista i prezes elbląskiego PTTK.
 
Ze wstępu:
“Żadnego “Oberlandu” już tu nie ma. W takim sensie, że nie funkcjonuje dziś system społecznych, gospodarczych i kulturalnych powiązań czyniących z niegdysiejszego Górnego Kraju jakiś odrębny spójny organizm. Są natomiast pozostałości kultury materialnej tego regionu: ruiny pałaców, dawna infrastruktura hydrotechniczna i drogowa, fragmenty zabudowy itp. Spina je w całość wodny szlak Kanału Elbląskiego. Wszystko to składa się na rodzaj jakby alternatywnej czy “równoległej” rzeczywistości, ignorowanej kompletnie przez rozpędzoną S7 i turystyczne kurorty nad jeziorami między Ostródą a Iławą. Nie jest to album krajoznawczy, ani przewodnik turystyczny. Raczej rodzaj impresji, osobistej opowieści. I raczej ku kontemplacji niż dokumentacji.”
 
 
O autorze:
Dominik Żyłowski (1975) – ukończył filozofię na UMK w Toruniu, od 20 lat zajmuje się fotografią. Uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą – m.in. Salonów Elbląskich w Galerii El, wystawy “Elblong – Ostrava = !¿!” w ramach festiwalu “Archikultura” w czeskiej Ostrawie (2013), wystaw prezentujących dorobek elbląskiego środowiska artystycznego we Lwowie i Tarnopolu na Ukrainie (2017), a także światowej wystawy fotograficznej zorganizowanej przez International Center of Photography “#ICPConcerned: Global Images for Global Crisis” w Nowym Jorku (2020). Współtwórca projektów fotograficznych: “Elbląskie Formy Przestrzenne w Fotografii” i “Jam Session 2013”. Autor indywidualnych wystaw: “Poniżej poziomu morza /Żuławy”, “Oberland. Nie ma takiego miejsca”, “Las” oraz “Zdarza się”. Laureat Nagrody Programowej Centrum Sztuki Galeria El, przyznanej podczas 30 Jubileuszowego Salonu Elbląskiego. Publikuje w kwartalniku “Prowincja”. Pracuje w Bibliotece Elbląskiej.
 
Podczas spotkania będzie można nabyć publikację.
 
 Zrealizowane w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg.
 
Fot. Dominik Żyłowski