Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Elbląg, prastary port wikingów, dawna hanzeatycka potęga handlowa, główny port morski Rzeczpospolitej w XVI i XVII stuleciu – jeśli chcesz poznać portową historię miasta, zapraszamy w dniach 1 i 2 maja do Bulaja przy ul. Zamkowej, gdzie będzie można wysłuchać prelekcji i wziąć udział w warsztatach modelarskich.

 

Wykłady skierowane są do młodzieży i dorosłych, warsztaty dla dzieci 9+ z opiekunami.

Program:
1 maja, (poniedziałek)
godz. 10:30 – Wykład prof. Andrzeja Grotha nt. Brytyjskiej Kompanii Wschodniej w Elblągu (wstęp wolny)

Kampania Wschodnia była stowarzyszeniem kupców angielskich, które od 1579 r. posiadało prawo wyłączności handlu pomiędzy Anglią a krajami leżącymi na wybrzeżu Bałtyku. Dzięki porozumieniu zawartemu przez Elbląg z Kompanią Wschodnią, miasto na ponad czterdzieści lat stało się miejscem składu towarów dla kupców angielskich. Więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć z wykładu prof. A. Grotha.

2 maja, (wtorek)

godz. 15:00 – Wykład archeologa dra Jakuba Jagodzińskiego pt. “Truso – krótka historia wikińskiego portu w rejonie ujścia Wisły” (wstęp wolny)

Przybyli najpewniej z Danii i w początkach epoki wikingów założyli osadę w rejonie ujścia Wisły. Jej relikty zachowały pamięć o Truso – jedynym skandynawskim porcie z terenu dzisiejszej Polski. Jak doszło do odkrycia osady, kim byli jej mieszkańcy, skąd wzięły się tam arabskie dirhemy i nadreńska ceramika? – zaprasza na spotkanie dr J. Jagodziński.

godz. 17:00Warsztaty modelarskie dla dzieci w wieku 9+, prowadzenie: Michał Glock (obowiązują zapisy)

 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Bibliotece Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1,

tel. 55 625 60 23.