Filia nr 5 Kostka na osiedlu Zawada zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, które odbędzie się w czwartek, 31 marca, o godz. 18:00 przez komunikator Messenger. Tematem dyskusji będzie książka Mike’a Thomsona pt. “Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei”.

O książce z opisu Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Opowieść o wojnie, odwadze i miłości do książek.

Na Darajję – syryjskie miasto niedaleko Damaszku – od samego początku konfliktu spadał grad bomb i pocisków. Wszystko wokół zamieniło się w morze ruin. Głęboko pod gruzami kryło się jednak pewne sekretne miejsce. Podziemna biblioteka była oazą spokoju, podczas gdy na ulicach rozlegały się wystrzały i dochodziło do eksplozji. Wzdłuż ścian ciągnęły się długie rzędy książek – syryjska poezja, teksty religijne, kryminały Agaty Christie i encyklopedie.

Ryzykując życiem, mieszkańcy Darajji szukali książek w ruinach i przynosili je do biblioteki. Katalogowali tytuły, układali tomy na półkach, organizowali czytelnicze kluby dyskusyjne, a nawet szorowali podłogi. Tajny księgozbiór stał się dla nich symbolem nadziei i wiary w wartość kultury.

Reportaż Thomsona to nie tylko historia niezwykłej biblioteki i wspaniałych ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania. To także świadectwo nieprzemijającej potęgi literatury, która inspiruje i daje siłę do zmiany świata.

Filia nr 5 KOSTKA (opiekun grupy: Małgorzata Gwóźdź)
ul. Józefa Wybickiego 20
tel. (55) 625 60 95/96