W czwartek, 14 września, o godz. 17:00 zapraszamy na ostatnie wydarzenie w cyklu edukacyjno-warsztatowym „(Nie taka) Czarna sztuka w Bibliotece Elbląskiej”. Będzie to spotkanie online z dr Martą Szadą, która opowie o funkcjonowaniu druków i drukarni w dawnym Elblągu.
Gutenberg i jego metoda druku ruchomą czcionką wprowadza prawdziwą rewolucje w Europie – rozwój nauki przyspiesza, upowszechnia się czytelnictwo, wybucha Reformacja, pojawia się prasa, a z nią “opinia publiczna” i nowe sposoby uprawiania polityki. Za tymi wielkimi przemianami stała jednak codzienność często niedużych przedsiębiorstw w mniejszych i większych miastach, która jest mniej znana i nie do końca rozumiana. W trakcie spotkania porozmawiamy o drukarskiej scenie dawnego Elbląga, o jej ograniczeniach (które były znaczne), ale także możliwościach. Przy okazji dotkniemy również kwestii rynku książki: bo kupowanie, kolekcjonowanie, przekazywanie i zbywanie książki w nowożytnej Europie było często bardzo odmienne od naszych współczesnych doświadczeń./zaprasza Natalia Szudzikowska
Marta Szada – absolwentka historii i filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni obroniła doktorat z historii starożytnej. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Filologii Klasycznej, gdzie zajmuje się historią społeczną i religijną późnego antyku. Interesuje się również dawną książką, a swoje pierwsze zawodowe kroki stawiała w Zakładzie Starych Druków Biblioteki Narodowej. W Dziale Zbiorów Zabytkowych Biblioteki Elbląskiej zajmuje się opracowaniem zbiorów starodrucznych.
Rozmowę na FB Biblioteki Elbląskiej poprowadzi Natalia Szudzikowska z Działu Zbiorów Zabytkowych Biblioteki Elbląskiej.
Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu edukacyjno-warsztatowego „(Nie taka) Czarna sztuka w Bibliotece Elbląskiej”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.