W tym miesiącu bierzemy na tapet reportaż, nowoczesny western, dwie mangi, romans fantasy i powieść dla dzieci. Zapraszamy na czerwcowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatora (kontakt pod każdym z opisów).
1 czerwca, godz. 10:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o mandze Mamoru Hosody “Wilcze dzieci”
O mandze z opisu wydawcy (Waneko):
Manga o potędze miłości. Uczucie młodej studentki do chłopaka, który okazuje się być po części wilkiem, to coś, czego nie widzi się codziennie. Pomimo oczywistych przeciwności losu, zakochani decydują się nadal ze sobą być, dziewczyna spodziewa się nawet drugiego dziecka. Idylla kończy się w momencie, w którym on znika z jej życia. Jak młoda, samotna matka ma sobie poradzić w takiej sytuacji, zwłaszcza że dzieci odziedziczyło po ojcu jego dziką stronę? Przygotujcie się na jedną z bardziej wzruszających historii o szukaniu szczęścia w życiu, akceptacji i radzeniu sobie z przeciwnościami losu.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)
7 czerwca, godz. 15:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o książce Katherine Applegate “Drzewo życzeń”
O książce z opisu wydawcy (Dwie Siostry):
Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy.
Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie.
Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, przywieszkami, kawałkami tkanin, sznurkami, od czasu do czasu nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.
Mogłoby się wydawać, że tego drzewa już nic nie zaskoczy. Ale pewnego dnia do jednego z domów przy jego ulicy wprowadza się nowa rodzina – i niedługo potem dąb zaczyna się zastanawiać, czy nie widział jednak zbyt wiele.
(moderatorka: Patrycja Grochowska; tel. 55 625 60 23)
8 czerwca, godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży 12+ i rozmowa o mandze “Sherlock: Studium w różu”
O komiksie z opisu wydawcy (Studio JG):
Autorami komiksu są: Mark Gatiss (scenariusz), Steven Moffat (scenariusz), Jay (ilustracje)
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Czy morderca może zatrzeć ślady i nigdy nie zostać złapanym? Najsłynniejszy detektyw w historii literatury tym razem zostanie przeniesiony do naszej współczesności, aby rozwiązywać niemożliwe do rozwikłania przestępstwa. Jego genialny i nieco szalony umysł, wspierany przez niezawodnego doktora Watsona i zaplecze osiągnięć najnowszej technologii sprawią, że psychologiczna gra z mordercą stanie się intrygująca bardziej niż kiedykolwiek. Jesteście gotowi na nowe oblicze Sherlocka Holmesa?
(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)
11 czerwca, godz.12:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla starszych dorosłych i rozmowa o książce Jakuba Nowaka “To przez ten wiatr”
O książce z opisu wydawcy (Powergraph):
Jakub Nowak tworzy nowoczesny western, burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci – przywraca im ludzki wymiar. To przez ten wiatr to brawurowy debiut, to pachnąca whiskey, potem i krwią, wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy. Powieść oparta na faktach, lecz pozostawiająca furtkę dla wyobraźni i przemyśleń, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, którą czyta się jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.
Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)
20 czerwca, godz. 18:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży i rozmowa o książce Sarah J. Maas “Dwór cierni i róż”
O książce z opisu wydawcy (Uroboros):
Co może powstać z połączenia baśni o Pięknej i Bestii oraz legend o czarodziejskich istotach? Sarah J. Maas stworzyła opowieść, od której nie można się oderwać!
Dziewiętnastoletnia Feyre jest łowczynią – musi polować, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w poszukiwaniu zwierzyny coraz dalej, w pobliże muru, oddzielającego ludzkie ziemie od Prythian – krainy zamieszkanej przez czarodziejskie istoty. To rasa obdarzonych magią i śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem.
Kiedy podczas polowania Feyre zabija ogromnego wilka, nie wie, że tak naprawdę strzela do faerie. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z Wysokiego Rodu Tamlin, w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn. Feyre musi wybrać – albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythian i spędzi tam resztę swoich dni.
Pozornie dzieli ich wszystko – wiek, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyre będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia?
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)
25 czerwca, godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i rozmowa o książce Joanny Kuciel-Frydryszak “Chłopki”
O książce z opisu wydawcy (Marginesy):
Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)