Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Święta Bożego Narodzenia za pasem. I jak to przed świętami i końcem roku, jest dużo spraw do ogarnięcia. Tymczasem warto się zatrzymać i sięgnąć po książkę, a najlepiej spotkać się, aby o książkach porozmawiać z innymi w bibliotece. W grudniu będzie ku temu kilka okazji:

13 grudnia (wtorek), godz. 12:00, Kostka – filia nr 5, ul. J. Wybickiego 20 – DKK seniorów i rozmowa o książce “Krótka historia jednego zdjęcia” autorstwa Jakuba Kuzy
O książce z opisu wydawcy (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak):
Fotografie, które skrywają niezwykłe fakty!

Każde zdjęcie i historia w tej książce zaskoczą was i zmuszą do myślenia. Traficie tu na mniej lub bardziej znane wydarzenia i postaci, zobaczycie je z zupełnie innej strony. Zajrzycie na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat.

Choćby to zdjęcie z okładki… Rozbawiony tłum na ulicach Nowego Jorku. Widać, że mężczyźni świetnie się bawią. Tymczasem na gzymsie wieżowca stoi samobójca. Kim jest i dlaczego atmosfera na ulicy jest tak radosna, skoro za chwilę może skoczyć człowiek? Albo marynarz całujący pielęgniarkę na amerykańskiej ulicy w dzień zakończenia wojny. Wzruszająca scena w dzień amerykańskiego triumfu. To romantyczne zdjęcie stało się kultowe, a po latach zostało ogłoszone symbolem molestowania kobiet.

Przed wami ponad 130 najciekawszych historii i zdjęć z niezwykłego fanpage’a “Krótka historia jednego zdjęcia” – jednej z najbardziej inspirujących stron na Facebooku, którą śledzi i komentuje 100 000 osób. Zajrzyjcie na dowolną stronę książki i przeczytajcie historię zdjęcia, którą tam znajdziecie.

To książka dla ciekawych świata, którzy chcą zobaczyć więcej, niż widać na pierwszy rzut oka.

(moderatorka: Anna Romańczuk; zgłoszenia: 55 625 60 95/96)

13 grudnia (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce “O tym się nie mówi” autorstwa Emilie Pine
O książce z opisu wydawcy (Wydawnictwo Cyranka):
Wielokrotnie nagradzane eseje (najważniejsze Irlandzkie nagrody książkowe), a właściwie pamiętnik czy też autoreportaż. Pine opowiada o sprawach, o których kobiety rzekomo powinny milczeć. Świadomie i bezkompromisowo narusza tabu. Rzuca wyzwanie przesądom o kobiecości, a jej bronią jest bezwarunkowa i rozbrajająca szczerość, z jaką opowiada o swoim życiu: o alkoholizmie ojca, dojrzewaniu, gwałcie, fizyczności, swoich niedoskonałościach, pragnieniach, seksie, bezpłodności, przemocy wobec kobiet i przemocy wobec siebie. To jest intymna historia Emilie Pine. I to jest historia wszystkich kobiet.

(moderatorka: Halina Samson; zgłoszenia: 55 625 60 17)

16 grudnia (piątek), godz. 17:00, Biblioteka Młodego Czytelnika, ul. Zamkowa 1 – DKK dla dzieci i rozmowa o książce “Panna Foch” autorstwa Barbary Kosmowskiej
O książce z opisu wydawcy (Wydawnictwo Literatura):
Żegnaj, Warszawo, odtąd będę wygnańcem na koszmarnej prowincji!!! – myśli nastoletnia Pola, której rodzice odbierają dawny, cudowny blask wielkiego miasta, aby osiąść w małej wiosce. O zgrozo, widzą w tym wielkie szczęście! 

Jest w tym pewien sens, ale o tym Pola przekona się, gdy da szansę innym i przeskoczy własne ego. Ile ważnych spraw i ludzi można zgubić, gdy się jest ślepym i głuchym na wszystko? Nawet na prowincji doświadczyć można prawdziwej przyjaźni, byle tylko nie za często strzelać focha. Pola potrzebuje czasu, aby powiedzonko „u nas, w Warszawie” zamienić na „u nas, w Wiśniowej Górze”. Ale z nową ekipą przyjaciół i zabawnym rodzeństwem musi się udać! 

(moderatorka: Mariola Bielasta; tel. 55 625 60 23)

23 grudnia (piątek), godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika, ul. Zamkowa 1 – Dyskusyjny Klub Mangi: rozmowa o ulubionych mangach podczas szycia świątecznych skrzatów (obowiązują zgłoszenia!)

DKK Mangi to zajęcia skierowane do młodzieży w wieku 12+, która jest zainteresowana tematem mangi oraz kultury japońskiej.
(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, ale również odbywają się spotkania z pisarzami i krytykami literackimi. To klubowicze decydują, jakie książki będą omawiane podczas spotkań. Co istotne, książki omawianej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu i wypożyczyć ją na okres miesiąca, żeby móc przygotować się do rozmowy (moderatorzy dysponują dziesięcioma egzemplarzami).

Zapraszamy do dołączenia do klubów działających w bibliotece. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami!