Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zapraszamy na wrześniowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających w bibliotece. Do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatora. To będzie zaczytany wrzesień!

Grafik spotkań:

12 września (wtorek), godz. 12:00, filia nr 5 Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla seniorów i rozmowa o książce pt. “Wyznaję” autorstwa Jaume Cabre

O książce z opisu wydawcy:
Książka Jaume Cabre pt. “Wyznaję” to trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się zrozumieć, czym tak naprawdę jest zło – nie tylko w świecie, ale i w nas samych.

Poznamy historię chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zaczyna zagłębiać się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.

Jaume Cabre, którego pasją jest muzyka, co da się zauważyć, skomponował tę powieść jak symfonię. Doświadczymy tu częstych zmiany nastroju, tempa akcji i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza prawdziwy zachwyt. Jeśli więc jesteś fanem literatury Jaume Cabre, to ta książka na pewno Cie nie zawiedzie.

(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)

16 września (sobota), godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży i rozmowa o mandze “O psie, który strzegł gwiazd” autorstwa Takashi Murakami

O mandze z opisu wydawcy:
W samochodzie porzuconym na łące policja odnajduje zwłoki mężczyzny oraz psa. Co ciekawe, wyniki sekcji wykazują, że pies umarł znacznie później niż jego właściciel. Jak doszło do tej tragedii? Odpowiedź przyniesie historia ostatnich dni mężczyzny i jego psa, którzy wbrew przeciwnościom losu do samego końca dzielili ze sobą radości i smutki. Komiks zawiera również inne powiązane z głównym wątkiem opowieści ukazujące relacje ludzi i ich najlepszych czworonożnych przyjaciół. A wszystko przedstawione w chwytający za serce sposób, który żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym.

(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)

19 września (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce pt. “Pozdrawiam i przepraszam” Fredrika Backmana

O książce z opisu wydawcy:
Elsa ma siedem lat i jest inna. Babcia ma siedemdziesiąt siedem lat i jest szalona. Stoi nago na balkonie mierząc z broni do paintballa w mężczyzn, którzy chcą rozmawiać o Jezusie. Ale jest też jedyną i najlepszą przyjaciółką Elsy. Nocami Elsa i Babcia udają się do świata bajek – do Kraju-Między-Snem-A-Jawą i do królestwa Miamas. Bo tam każda istota jest niezwykła i nie trzeba udawać, że jest się kimś innym.

Kiedy babcia umiera i zostawia serię listów z przeprosinami do osób, którym wyrządziła krzywdę, zaczyna się największa z przygód. Ta prowadzi Elsę na klatkę schodową, gdzie poznaje pijaków, potwory, psy bojowe i zwyczajne baby, ale również do prawdy o bajkach i ich królestwach i o innej niż wszystkie Babci.

(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)

27 września (środa), godz. 18:00, filia nr 5 Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla młodzieży i rozmowa online o książce pt. “Dziecko znikąd” autorstwa Christian White

O książce z opisu wydawcy:
Kimberly Leamy, trzydziestoletnia Australijka, dowiaduje się nagle, że nie jest kimś, za kogo dotychczas się uważała. Po długich poszukiwaniach odnajduje ją starszy brat Stuart Went. Okazuje się, że Kim nazywa się naprawdę Sammy Went i jako dwuletnia dziewczynka zaginęła bez śladu w prowincjonalnym mieście Manson w Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna następnie trafiła do Australii, gdzie wychowała się w nowej rodzinie. Kimberley – albo Sammy – nic z tego nie pamięta. Kim i Stuart lecą do Ameryki i rozpoczynają prywatne śledztwo w tej sprawie. Prowadzi ono do mrocznego świata sekty religijnej i dawnych sekretów rodzinnych.

(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)

30 września (sobota), godz. 10:00, filia nr 5 Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o książce pt. “Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir” Agnieszki Stelmaszyk

O książce z opisu wydawcy:
Rodzina Mazurskich to najbardziej zwariowana rodzina na świecie! Gdy nadchodzą wakacje, postanawiają wyruszyć w podróż życia. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem… Podczas podróży po Europie przeżywają mnóstwo zakręconych przygód wśród których kryje się nawet pewna…kryminalna zagadka! Czy mimo mrożących krew w żyłach zbiegów okoliczności rodzinie uda się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca?

Jedenastoletni Jędrek Mazurski, jego rodzice, kuzynka Marcela, z którą Jędrek uwielbia się sprzeczać, oraz babcia – nazywana bunią wybierają się w podróż po Europie. Rodzina przemierza samochodem państwa, zatrzymując się na jakiś czas w różnych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele przygód – czasem zabawnych a innym razem mrożących krew w żyłach. Pewnego dnia bunia nawiązuje romans z przystojnym Hiszpanem, a Jędrek wpada na trop kryminalnej intrygi! Co jeszcze czeka na Mazurskich podczas tej niezwykłej podróży? Warto wybrać się w podróż ich tropem! Frankfurt, Orange w Prowansji, Barcelona, Lazurowe Wybrzeże, Cannes, Wenecja, Padwa, to tylko niektóre z miejsc do których dotrze zakręcona rodzinka. A średniowieczne zamki i weneckie kanały staną się tłem dla prawdziwej kryminalnej zagadki.

(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)