Zapraszamy na zaplanowane na marzec spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających w bibliotece. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu.
2 marca (sobota), godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży 12+: rozmowa o komiksie pt. „O mały wąs”, tom 1 autorstwa Kyousuke Kuromaru
O komiksie z opisu wydawcy:
Miyo Sasaki zakochuje się bez wzajemności w koledze z klasy, Kento Hinode. Nikt jednak nie wie, że dziewczyna skrywa pewną tajemnicę. Dzięki masce zdobytej podczas festynu Miyo potrafi zmienić się w kota! Wykorzystuje tę moc, aby lepiej poznać Hinode, który jak się okazuje, ma słabość do zwierząt.
(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)
9 marca (sobota), godz. 9:30, Kostka, ul. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla dzieci: rozmowa o książce pt. „Ostatnie dzieciaki na Ziemi” autorstwa Maxa Bralliera
O książce z opisu wydawcy:
Odkąd nad miastem zapanowała apokalipsa potworów, Jack Sullivan, zwyczajny trzynastolatek, mieszka w swoim domku na drzewie, którego bronią katapulty i fosa, nie wspominając o grach wideo i niekończącej się dostawie ciasteczek i lemoniady, Oreo i Mountain Dew, które przynosi z opuszczonych sklepów. Jednak w pojedynkę Jack nie ma szans przeciwko bandom żywych trupów, Skrzydlatym Bydlakom, Winostworom i Buldożerom, a już na pewno nie poradzi sobie z okropnym, inteligentnym potworem, znanym jedynie jako Blarg. Jack tworzy więc drużynę, którą tworzą: Quint – jego nieco ciamajdowaty najlepszy kumpel, Dirk – były łobuz i postrach gimnazjum, Rover – domowy, dobry potwór, no i June – obiekt jego westchnień. Z ich pomocą Jack zamierza pokonać Blarga, zdobyć najważniejszą Sprawność Pogromcy Apokalipsy i przestać wreszcie być zwyczajnym nastolatkiem! Czy mu się to uda?
Cała historia ukazana jest w postaci tekstu przemieszanego z czarno-białymi ilustracjami – to doskonała książka dla każdego dzieciaka, który marzył o wystąpieniu w stworzonym przez siebie komiksie lub grze wideo.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)
12 marca (wtorek), godz. 12:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla dorosłych: rozmowa o książce pt. „Wieczny początek. Warmia Mazury” autorstwa Beaty Szady
O książce z opisu wydawcy:
Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.
Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)
15 marca, godz. 16:30, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – spotkanie DKK dla dzieci w wieku 9+: rozmowa o książce pt. „Mazurscy w podróży” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk
O książce z opisu wydawcy:
Rodzina Mazurskich to najbardziej zwariowana rodzina na świecie! Gdy nadchodzą wakacje, postanawiają wyruszyć w podróż życia. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem… Podczas podróży po Europie przeżywają mnóstwo zakręconych przygód wśród których kryje się nawet pewna…kryminalna zagadka! Czy mimo mrożących krew w żyłach zbiegów okoliczności rodzinie uda się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca?
(moderatorka: Mariola Bielasta; tel. 55 625 60 23)
19 marca (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. ducha 3-7 – Spotkanie DKK dla dorosłych: rozmowa o książce pt. „Czystka” autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej
O książce z opisu wydawcy:
Każdy ma prawo zapomnieć lub chociaż milczeć o doznanych krzywdach i żyć nowym życiem. Tak jak ojciec autorki. Ale życie bez korzeni jest bardzo trudne – bo każdy ma prawo wiedzieć, kim jest, z kogo się wywodzi i jakie traumy odziedziczył. Katarzyna Surmiak-Domańska chce wiedzieć. Chce także odzyskać babcię Franciszkę, która w jej życiu nie istniała. Ta książka jest zapisem odbudowywania pamięci – jednej kobiecie przywraca w niej miejsce, drugiej pozwala zrozumieć, jak przeszłość wpływa na wszystkich żyjących członków rodziny.
„Czystka” to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku. Nie brakuje tu postaci drugoplanowych – poza najbliższą rodziną pojawiają się także ciotka pracująca jako służąca we Francji, wuj z Ameryki i liczni krewni. Ich obecność to tło barwne i nieodzowne, by obraz stał się kompletny, a przeszłość odzyskana.
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)
26 marca (wtorek), godz. 17:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla młodzieży: rozmowa o książce pt. „Święto ognia” autorstwa Jakuba Małeckiego
O książce z opisu wydawcy:
Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę.
Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość. Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu. Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć. Taniec, który ocala albo niszczy.
„Święto ognia” to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia, konfrontacji z niemożliwym i rodzinnej tajemnicy, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)