Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Po długiej “pandemicznej” przerwie filia nr 5 Kostka na osiedlu Zawada zaprasza we wtorek, 15 czerwca, o godz. 12:00 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i rozmowę o książce Elisabeth Asbrink pt. “W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa”.

Spotkanie odbędzie się na terenie zielonym przed biblioteką.

O książce z opisu Wydawnictwa Czarnego:
Literacki reportaż o dwóch twarzach Szwecji w czasie II wojny światowej.

Ingvar Kamprad z farmy Elmtaryd w Agunnaryd na południu Szwecji tuż po wojnie otworzył małą firmę meblową. Dziś to najbardziej znana na świecie szwedzka marka. Ale wtedy zatrudniał zaledwie kilka osób. Wśród nich swojego najlepszego przyjaciela — Ottona Ullmanna. Otto wyjechał z Austrii tuż po anszlusie, gdy stało się jasne, że pozostanie w kraju jest zbyt ryzykowne. Wyjazd do Szwecji, załatwiony z wielkim trudem przez rodziców, miał zapewnić chłopcu bezpieczeństwo w niepewnych czasach.

Ingvar był zagubionym nastolatkiem. Jego ojciec uważał Żydów za źródło wszelkiego zła, babcia wielbiła Hitlera. Zafascynowany poglądami szwedzkich nazistów, Ingvar wkrótce się do nich przyłączył. W innych czasach ci dwaj chłopcy nie mieliby szans się spotkać. A zostali przyjaciółmi. W tej niezwykłej historii Åsbrink połączyła wnikliwą analizę z wyśmienitą techniką narracyjną, ukazując Szwecję i Europę w sposób, w jaki dotąd nie były przedstawiane. Wykorzystując bogaty materiał archiwalny, zmusiła czytelnika do samodzielnego szukania odpowiedzi na pytanie o grzechy z przeszłości, odpowiedzialność i winę.

Więcej informacji:
Filia nr 5 „KOSTKA”/Anna Romańczuk
(55) 625 60 96

Logotypy