Zapraszamy na październikowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających w bibliotece. Do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu. Niech to będzie zaczytana jesień!
Grafik spotkań:
10 października, godz. 12:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla seniorów i rozmowa o książce Philippe’a Pozzo di Borgio pt. “Drugi oddech”
O książce z opisu wydawcy:
Philippe uległ wypadkowi, który nieodwracalnie go unieruchomił, i teraz wspomina swoje życie. To wzruszająca opowieść o paradoksach losu, zabawnym zderzeniu kultur, sile przyjaźni i miłości, potędze wiary. Sparaliżowany przedstawiciel wyższych sfer i Algierczyk Abdel, złodziejaszek i podrywacz z paryskich przedmieść, który został jego opiekunem, w zwykłych okolicznościach pozostaliby na zawsze w dwóch odrębnych światach. Ich wspólne zmagania z bólem fizycznym i cierpieniem emocjonalnym, niedyspozycjami ciała i utratą bliskich pozwalają z całą ostrością ujrzeć podstawowe wartości, niezależne od podziałów społecznych. Książka składa się z dwóch części: w „Drugim oddechu” autor opisuje swoje dzieciństwo, lata młodzieńcze, doświadczenia zawodowe i rodzinne, wypadek na paralotni oraz śmierć ukochanej żony Béatrice. W rozdziale „Diabeł stróż” przedstawia swoje dalsze losy, aż do spotkania Khadiji, drugiej żony, z którą ponownie odnalazł szczęście. Piękna, poetycka opowieść, którą czyta się jednym tchem. Nakręcony na jej podstawie film w reżyserii Oliviera Nakache’a i Erica Toledano – który trafił na ekrany kin w 2011 roku – obejrzało w Europie 35 milionów widzów i liczba ta cały czas rośnie.
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)
14 października, godz. 10:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla dzieci i rozmowa o książce Katarzyny Ryrych pt. “Mała wojna”
O książce z opisu wydawcy:
We wrześniu 1939 roku wszystkim wydawało się, że wojna potrwa tylko parę tygodni, a już z pewnością nie dotrze do niewielkiej willi stojącej przy jednej z uliczek na obrzeżach Lwowa.
Wiele mówi się o bohaterach ginących w nierównej walce tam, gdzie szalała wielka wojna, zaś ci, którzy prowadzili swoją małą wojnę, pomagając najsłabszym tego świata – dzieciom, starcom, chorym – odeszli w zapomnienie.
Nie walczyli przy pomocy broni, używali serca jak tajemniczy Maestro, którego jedno jedyne zdjęcie zachowało się w rodzinnym albumie – ale ginęli jak żołnierze.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)
24 października, godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce “Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” (Jerzy Vetulani w rozmowie z Marią Mazurek)
O książce z opisu wydawcy:
Wybitny neurobiolog Jerzy Vetulani w rozmowie z Marią Mazurek opowiada o tajemnicach skomplikowanego i wciąż nie do końca poznanego organu: ludzkiego mózgu. Podejmuje niełatwe i często kontrowersyjne kwestie, takie jak: narkotyki i uzależnienia, płeć mózgu, neurobiologia polityki i religii. Wyjaśnia działanie naszego wewnętrznego kompasu, zastanawia się nad rolą sztuki w kształtowaniu mózgu, mówi o konsekwencjach zdrowotnych stresu i metodach walki z nim, a także o wielu innych zjawiskach.
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)
26 października, godz. 18:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie online poprzez komunikator Messenger i rozmowa o książce Mariusza Szczygła “Nie ma”
O książce z opisu wydawcy:
Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”.
Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także ojciec reportera, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)