Zapraszamy na zaplanowane na kwiecień spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających w bibliotece. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu.
9 kwietnia (wtorek), godz. 12:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla dorosłych: rozmowa o książce pt. „Dom Holendrów” autorstwa Ann Patchett
O książce z opisu Wydawnictwa Znak Literanowa:
Nad Domem Holendrów zapada zmierzch. Jego ogromne okna kolejno rozjaśniają się ciepłym światłem. Danny i Maeve Conroyowie zaparkowali wysłużonego oldsmobile’a po drugiej stronie ulicy, by obserwować rozgrywający się spektakl cieni.
To dom, w którym dorastali. Spełnienie marzeń i ambicji ich ojca, a jednocześnie miejsce znienawidzone przez ich matkę. Dom, który stracili razem z rodzinnym majątkiem i którego dziedzictwo rzuciło cień na całe ich życie.
Dom Holendrów jest opowieścią o rodzinnych więziach, stracie, poświęceniu i przebaczeniu. Ann Patchett z mistrzowską precyzją rozbiera na części pierwsze amerykański mit o tym, że każdy może napisać swoją historię na nowo, odciąć się od korzeni i zapuścić własne. Jej najnowsza powieść to misternie utkane studium pamięci – pokazuje, jak bezustannie rezonuje w nas przeszłość i jak chcąc nie chcąc powtarzamy błędy naszych rodziców.
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)
19 kwietnia (piątek), godz. 16:30, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – spotkanie DKK dla dzieci w wieku 9+ i rozmowa o książce „Mała wojna” autorstwa Katarzyny Ryrych
O książce z opisu Wydawnictwa Literatura:
We wrześniu 1939 roku wszystkim wydawało się, że wojna potrwa tylko parę tygodni, a już z pewnością nie dotrze do niewielkiej willi stojącej przy jednej z uliczek na obrzeżach Lwowa.
Wiele mówi się o bohaterach ginących w nierównej walce tam, gdzie szalała wielka wojna, zaś ci, którzy prowadzili swoją małą wojnę, pomagając najsłabszym tego świata – dzieciom, starcom, chorym – odeszli w zapomnienie.
Nie walczyli przy pomocy broni, używali serca jak tajemniczy Maestro, którego jedno jedyne zdjęcie zachowało się w rodzinnym albumie – ale ginęli jak żołnierze.
(moderatorka: Patrycja Grochowska; tel. 55 625 60 23)
20 kwietnia (sobota), godz. 11:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży 12+ i rozmowa o mandze pt. „Kształt twojego głosu” autorstwa Yoshitoki Ōimy
O mandze z opisu Wydawnictwa Kotori:
Manga o przemocy w szkole i jej konsekwencjach. Shoya Ishida jest energicznym uczniem liceum, który uwielbia dobrą zabawę. Gdy do klasy dołącza niesłysząca Shoko Nishimiya, chłopaka denerwuje jej nieprzystosowanie i ślamazarność. Zaczyna uprzykrzać dziewczynie życie i namawia do tego innych. Pewnego dnia posuwa się jednak za daleko – Shoko zmienia szkołę, a on traci przyjaciół i staje się obiektem przemocy. Mija sześć lat, w ciągu których Shoya zastanawiał się nad swoim zachowaniem. Czy kiedy ponownie spotka się z Shoko, będzie potrafił spojrzeć jej prosto w oczy?
(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)
23 kwietnia (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. ducha 3-7 – Spotkanie DKK dla dorosłych: rozmowa o książce pt. „Stramer” autorstwa Mikołaja Łozińskiego
O książce z opisu Wydawnictwa Literackiego:
Zwyczajna rodzina. Nathan tęskni za Nowym Jorkiem, Rywka marzy o wycieczce nad morze. Wychowują szóstkę dzieci, które szybko dorastają: Rena zakochuje się ze wzajemnością w żonatym mężczyźnie, Rudek idzie na filologię klasyczną, ale jest realistą, więc znajduje pracę w Syndykacie Świec. Hesio i Salek ulegają fascynacji ideą komunizmu i grozi im aresztowanie, a Wela i Nusek nie mogą się już doczekać tej wymarzonej dorosłości.
Poznajemy każdego z bohaterów osobno, zaprzyjaźniamy się z nimi, odkrywamy ich słabości, sekrety i najskrytsze pragnienia, wchodzimy w ich świat, pełen kolorów, smaków, zapachów.
Czy domyślają się, co przed nimi? Kiedy konflikty narodowe zaczynają narastać, do świata Stramerów powoli wkrada się coś, czego jeszcze nie rozumieją. Choć już przeczuwają.
Sugestywna, wielogłosowa opowieść o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Książka, której nie da się zapomnieć.
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)
25 kwietnia, godz. 17:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla młodzieży i rozmowa (online) o książce pt. „Dziewczyna z konbini” autorstwa Sayaki Muraty
O książce z opisu wydawcy:
Debiutancka powieść, która sprzedała się w 650 tys. egz. w Japonii.
Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)
27 kwietnia (sobota), godz. 9:30, Kostka, ul. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla dzieci i rozmowa o książce „Dziennik Cwaniaczka. Trzeci do pary” autorstwa Jeffa Kineya
O książce z opisu Wydawnictwa Nasza Księgarnia:
Luty to najbardziej beznadziejny miesiąc w roku. Wiecie czemu? Z powodu święta zakochanych i szkolnych potańcówek. Greg staje na głowie, żeby nie podpierać ścian na balu walentynkowym, jednak żadna dziewczyna nie chce się z nim umówić. Wszystko wskazuje na to, że będzie się czuł jak piąte koło u wozu. A w każdym razie jak trzeci do pary…
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)