Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak kształtował się gust muzyczny Polaków? Dlaczego Polacy pokochali disco polo? Kto po odwilży gomułkowskiej sprzedał najwięcej płyt? O tych i innych wątkach będzie można porozmawiać z prof. Mirosławem Pęczakiem podczas spotkania w Bibliotece Elbląskiej, które odbędzie się w poniedziałek 14 marca, o godz. 18:00.

To pierwsze w tym roku i jednocześnie pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie autorskie w formule na żywo. Naszym gościem w klubie #CzytElnia będzie prof. Mirosław Pęczak, z którym Jacek Nowiński porozmawia o nowo wydanej książce pt. „Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r.”

We wspomnianej publikacji pojawiają się też wątki elbląskie (m. in. w rozdziale poświęconym pocztówkom dźwiękowym). Zainteresowanie czytelników wywoła też zapewne rozdział poświęcony kulturze kibicowskiej i “pieśniom” stadionowym oraz wiele innych, w których autor w niezwykle interesujący sposób opisuje kształtowanie się rodzimych gustów muzycznych.

O książce z opisu Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego:

Autor podejmuje problematykę tak zwanych niskich obiegów współczesnej polskiej muzyki popularnej (muzyka emitowana na pocztówkach dźwiękowych, weselna, szeroko pojmowana muzyczna twórczość samorodna, disco polo, przyśpiewki stadionowe, amatorski rock). Analizuje upodobania muzyczne polskiej klasy ludowej oraz społeczne funkcjonowanie charakterystycznych dla tych upodobań gatunków i stylów muzyki, uwzględniając szczególne momenty w polityce kulturalnej i najważniejsze przełomy historyczne: „odwilż” 1956 roku, skutki wydarzeń 1968 roku, rodzimy model kultury masowej w latach 70., sytuację po stanie wojennym, transformację systemową.

Mirosław Pęczak (ur. 1956) – kulturoznawca, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych. Publicysta tygodnika „Polityka”. Zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze, kulturą alternatywną i młodzieżową, społecznym funkcjonowaniem polskiej muzyki popularnej po 1956 roku. Wśród publikacji jego autorstwa wymienić należy między innymi: „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”, „Spontaniczna kultura młodzieżowa. Wybrane zjawiska”, „Polska Siła. Skini, narodowcy, chuligani”, „Mały słownik subkultur młodzieżowych”, „Spontaniczna kultura młodzieżowa” (z J. Wertensteinem-Żuławskim), „Co się lubi, co się ma – Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski” (z J. Nowińskim), „Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego”.

Spotkanie odbędzie w sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę.

Fot. Dominik Żyłowski