Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W “Kostce” (Filia nr 5 Biblioteki Elbląskiej przy ul. J. Wybickiego) oglądać można wystawę fotograficzną Dominika Żyłowskiego. Składa się na nią wybór fotografii prezentowanych latem ubiegłego roku na wystawie zatytułowanej. “Zdarza się” oraz zdjęć z wydanego niedawno albumu pt. “Oberland. Nie ma takiego miejsca”. Wystawa potrwa do końca lutego. Wstęp wolny. Zapraszamy.

“Zdarza się”, to seria zdjęć powstałych na przestrzeni ostatnich 10. lat. Ich wspólnym mianownikiem jest “uliczna” konwencja oraz pewna przygodność przedstawionych sytuacji: “Zdarza się, że stajemy się mimowolnymi widzami efemerycznych spektakli, granych w przypadkowych scenografiach przez nieświadomych swoich ról aktorów. Zdarza się też przy odrobinie szczęścia, że udaje się niektóre sceny zatrzymać w kadrze.” (fragment opisu wystawy z towarzyszącego jej katalogu)

Druga część wystawy, to fotografie, które weszły w skład albumu o tematyce regionalnej pt. “Oberland. Nie ma takiego miejsca”. Jak pisze autor we wstępie: “Żadnego “Oberlandu” już tu nie ma. W takim sensie, że nie funkcjonuje dziś system społecznych, gospodarczych i kulturalnych powiązań czyniących z niegdysiejszego Górnego Kraju jakiś odrębny spójny organizm. Są natomiast pozostałości kultury materialnej tego regionu: ruiny pałaców, dawna infrastruktura hydrotechniczna i drogowa, fragmenty zabudowy itp. Spina je w całość wodny szlak Kanału Elbląskiego. Wszystko to składa się na rodzaj jakby alternatywnej czy “równoległej” rzeczywistości, ignorowanej kompletnie przez rozpędzoną S7 i turystyczne kurorty nad jeziorami między Ostródą a Iławą”.

Filia nr 5 KOSTKA mieści się w budynku SP nr 9 przy ul. Józefa Wybickiego 20, wjazd od ul. Andersa
tel. (55) 625 60 95/96