Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zapraszamy na wrześniowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece i dołączania do nich.

13 września, godz. 12:00, Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – DKK seniorów i rozmowa o książce “Pozdrawiam i przepraszam” Fredrika Backmana
(moderatorka: Anna Romańczuk; zgłoszenia: 55 625 60 95/96)

O książce z opisu wydawcy:
Zwykła powieść o niezwykłych ludziach. A może na odwrót.

Siedmioletnia Elsa jest inna niż jej rówieśnicy. Dziewczynka mieszka ze swoją siedemdziesięciosiedmioletnią babcią, która też wyróżnia się na tle innych babć, ale jest dla Elsy najlepszą, a zarazem jedyną przyjaciółką. Nocami Elsa i Babcia udają się do świata bajek – do Kraju-Między-Snem-A-Jawą i do królestwa Miamas. Bo tam każda istota jest niezwykła i nie trzeba udawać kogoś kim się nie jest.

Kiedy Babcia umiera i zostawia serię listów z przeprosinami do osób, którym wyrządziła krzywdę, zaczyna się największa z przygód Elsy. Prowadzi ją na klatkę schodową, gdzie poznaje pijaków, potwory, psy bojowe i zwyczajne baby, ale również prawdę o bajkach i ich królestwach, i o Babci innej niż wszystkie.

“Pełna serdeczności opowieść o nadziei, przebaczeniu i tolerancji. Historia Elsy pozostanie z tobą długo po przewróceniu ostatniej strony.”
“Library Journal”, USA

“Powieść dla każdego pomiędzy dziesiątym, a setnym rokiem życia. Wciągająca lektura o sile wyobraźni i mocy snucia opowieści. Fredrik Backman w pełen ciepła sposób pokazuje, jak opowieści pomagają z jednej strony oderwać się od rzeczywistości, a z drugiej o wiele lepiej ją zrozumieć.”
“Dagens Nyheter”, Szwecja

20 września, godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce “Shuggie Bain” Douglasa Stuarta
(moderatorka: Halina Samson; zgłoszenia: tel. 55 625 60 17)

O książce z opisu wydawcy:
Najgłośniejszy światowy debiut literacki ostatnich lat.

Powieść o granicach miłości, która rozbudza emocje i zostaje w człowieku na zawsze.

Młody Hugh Bain, zwany przez wszystkich Shuggiem, to samotny chłopiec, którego dzieciństwo przypadło na trudny okres lat osiemdziesiątych w robotniczym Glasgow i który mimo starań nie potrafi sprostać oczekiwaniom swojego otoczenia.

Jego matka, Agnes Bain, chciała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu i o życiu na własny rachunek. Kiedy jej niewierny mąż postanawia odejść, kobieta i troje dzieci zostają uwięzieni w górniczym mieście, przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. Agnes coraz częściej szuka ratunku w butelce i ostatecznie to na dzieciach spoczywa obowiązek uratowania matki. Jedno po drugim wszyscy ją opuszczają, aż zostaje tylko Shuggie.

Jej najmłodszy syn wierzy bowiem w matkę jak nikt i walczy o nią do samego końca. Sam jednak zmaga się z problemami – Agnes pragnie mu pomóc, jednakże z czasem uzależnienie przyćmiewa w jej życiu wszystko, włączając w to ukochanego syna.

Nominowana do wszystkich najważniejszych nagród literackich – w tym do National Book Award oraz Nagrody Bookera, którą zdobyła – opowieść o uzależnieniu, seksualności i miłości.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, ale również odbywają się spotkania z pisarzami i krytykami literackimi. To klubowicze decydują, jakie książki będą omawiane podczas spotkań. Co istotne, książki omawianej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu i wypożyczyć ją na okres miesiąca, żeby móc przygotować się do rozmowy (moderatorka dysponuje dziesięcioma egzemplarzami).

Zapraszamy do dołączenia do klubów działających w bibliotece. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami!

zdj. Canva