Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wirtualna Regioteka

Wirtualna Regioteka to cykl spotkań/webinarów realizowanych od maja 2020 roku, w ramach działalności powstałej w 2020 r. Pracowni Regionalnej Biblioteki Elbląskiej.

Spotkania odbywają się na profilu FB Biblioteki Elbląskiej. Ich zapowiedzi umieszczane są na stronie internetowej i w profilach społecznościowych.

Spotkania poświęcone są różnorodnym zagadnieniom dotyczącym historii regionu. Region należy tu definiować bardzo szeroko, przede wszystkim jako tereny bliskie kulturowo i dziejowo miastu nad rzeką Elbląg i jego najbliższym okolicom. Tak szeroka definicja pozwala na podejmowanie w ramach spotkań różnorodnej tematyki. Pod względem geograficznym, poprzez region rozumie się przede wszystkim miasto Elbląg i jego najbliższe okolice, jak również dalsze tereny, obecne dziś w granicach województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. W założeniu spotkania w ramach Wirtualnej Regioteki mają stanowić przeciwwagę dla spotkań odbywających się tradycyjnie w murach Biblioteki Elbląskiej. Dzięki nim udaje się dotrzeć do znacznie większej grupy ludzi, którzy normalnie nie byliby w stanie fizycznie uczestniczyć w spotkaniu. Tym samym Biblioteka poszerza bazę swoich odbiorców i uświadamia osoby zajmujące się lokalną historią, jak dużym, ciekawym i różnorodnym zasobem dysponuje.

Wirtualne Regioteka to projekt, który pozwala promować Bibliotekę Elbląską oraz samo miasto Elbląg w szerszym kontekście dziejów całego regionu, dostrzegając fenomen tego miasta, które wzorując się na swojej przeszłości powinno stawać się miastem otwartym, a nie pogrążonym w swego rodzaju izolacjonizmie.

Spotkania w cyklu prowadzi Radosław Kubus z Pracowni Regionalnej Biblioteki Elbląskiej. Jeśli chce Pan/Pani zgłosić propozycję tematu/osoby do spotkania prosimy o kontakt: r.kubus@bibliotekaelblaska.pl , tel.: (55) 625 60 17

 

Dotychczasowe spotkania

  • 15.05.2020 „Krzyżacy i wino”
    spotkanie z Maciejem Badowiczem
  • 16.06.2020 „Co znaczy być Żuławiakiem”
    spotkanie z dr Aleksandrą Paprot-Wielopolską
  • 28.07.2020 „Cechy, gildie, bractwa”
    spotkanie z dr Aleksandrą Girsztowt
  • 25.08.2020 „Tajemnice elbląskich kościołów”
    spotkanie z Bartoszem Skopem
  • 15.09.2020 „Testamenty mieszkańców Elbląga w średniowieczu”
    spotkanie z prof. Rafałem Kubickim
  • 15.10.2020 „Sekrety z dziejów Nowego Dworu Gdańskiego”
    spotkanie z Łukaszem Kępińskim
  • 12.11.2020 „Kobiety w dziejach Pomorza-Gdańska-Rzeczpospolitej”
    spotkanie z Michałem Ślubowskim
  • 19.01.2021 „Twierdza Wisłoujście. Dzieje najpotężniejszej nadmorskiej fortecy w Rzeczypospolitej”
    spotkanie z Marcinem Szumnym