Na pierwszych warsztatach (18 lipca) z bibliotecznego cyklu zapoznającego ze sztuką drukarską, zajmiemy się drukiem botanicznym. Poprowadzi je Ola Bystry ze studia Dzikie Barwy, a efektem pracy warsztatowej będzie bawełniana apaszka, barwiona roślinami. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona.
Na tych zajęciach skupimy się na technice druku kontaktowego, w którym barwniki z roślin przenikają wprost na tkaniny, tworząc wyjątkowe kompozycje. Jest to inna technika niż tradycyjne barwienie w kotłach i daje różnorodne, unikatowe rezultaty. Rośliny i ich części odbijają się w postaci naturalnych stempli. Każdy projektuje swoje wzory, korzystając z wielu różnych liści, kwiatów, rozdrobnionych korzeni. W zależności od użytej zaprawy można uzyskać wiele kolorów i odcieni, a sposób ułożenia roślina na tkaninie decyduje o charakterze wzoru, czy będzie on uporządkowany, czy też organiczny, ekspresyjny. Nie ma dwóch identycznych tkanin, choćby ich twórcy korzystali z tych samych barwników. Warsztaty rozpoczniemy spacerem w poszukiwaniu roślin, które będzie można wykorzystać w dalszej pracy. /Natalia Szudzikowska
O prowadzącej:
Ola Bystry – artystka i projektantka w dziedzinie tkaniny. Założycielka pracowni Dzikie barwy. Prowadzi autorskie warsztaty i kursy związane z tkaniną użytkową i unikatową. Współpracuje także z branżą tekstylną i modową w tworzeniu kolekcji farbowanych barwnikami roślinnymi. Podczas zajęć oraz w artykułach i projektach, Ola z zamiłowaniem upowszechnia dawne techniki barwienia, drukowania tkanin i naturalne sposoby kreacji tekstyliów. Pokazuje, że tkanina jest elementem codzienności i otacza ludzi od wieków. Korzysta z wiedzy dawnej i zasobów natury, szczególnie bliski jest jej temat roślin barwierskich. Uczy o świadomej pracy z tkaniną, tworzeniu w bliskości z przyrodą, botanice, sztuce i farbowaniu włókien. Jest autorką ilustrowanego podręcznika o naturalnym farbowaniu tkanin pt. „Dzikie barwy. O naturalnym farbowaniu tkanin roślinami” (2019).
Warsztaty skierowane są do osób dorosłych, będą trwać ok. 4-5 godzin, od godz. 10:00 do godz. 15:00.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia według kolejności zapisów. Rejestracja zostanie potwierdzona w mailu zwrotnym.
Rezerwacja miejsc na warsztatach: n.szudzikowska@bibliotekaelblaska.pl z dopiskiem w tytule „Dzikie barwy”.
AKTUALIZACJA (12.07.2023): Informujemy, że limit miejsc został wyczerpany
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.