Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W środę, 29 czerwca, o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie online w ramach „Wirtualnej Regioteki” z dr. Adrianem Watkowskim, które odbędzie się na profilu FB Biblioteki Elbląskiej. Rozmowę poświęconą elbląskiemu przemysłowi za czasów Schichaua oraz Komnicka poprowadzi dr Radosław Kubus. Zapraszamy!

Zakłady Schichaua w Elblągu oraz firma Franza Komnicka stanowiły niegdyś chlubę Elbląga. Przedsiębiorstwa te u progu XX wieku dawały zatrudnienie znacznej grupie elblążan. Podczas najbliższego spotkania w ramach “Wirtualnej Regioteki” nasz gość opowie o początkach funkcjonowania tych firm, produkowanym przez nie asortymencie oraz okresie apogeum ich rozwoju. Ponadto przedstawiony zostanie wpływ zakładów Schuchaua i fabryki Komnicka na funkcjonowanie Elbląga. Poza tym wspólnie z naszym gościem, spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie o przyczyny upadku przemysłowych potentatów. Gościem spotkania będzie dr Adrian Watkowski./Radosław Kubus

Adrian Watkowski – ur. w 1988 r. w Elblągu. Absolwent tamtejszego II LO im. Kazimierza Jagiellończyka. Ukończył historię, politologię oraz administrację na Uniwersytecie Gdańskim. W 2022 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych za rozprawę zatytułowaną: “Kontradmirał Gereon Rzenia-Romanowski (1916-1983). Żołnierz, polityk i kaszubsko-pomorski działacz regionalny”. Jes współautorem atlasu historycznego Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 oraz autorem szeregu artykułów w takich czasopismach jak np. “Acta Cassubiana”, “Studia Maritima”, czy “Imponderabilia. Biuletyn Piłsudczykowski”.

Zdj. pochodzi z Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej z publikacji 100 Jahre Schichau 1837-1937