Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

We wtorek, 30 listopada, o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie online na profilu FB Biblioteki Elbląskiej z prof. Wiesławem Długokęckim w ramach „Wirtualnej Regioteki”, którego tematem będzie historia zagospodarowywania Żuław i Mierzei w okresie średniowiecza. Prowadzenie: Radosław Kubus.

W ostatnich latach coraz bardziej rośnie zainteresowanie obszarem Żuław i Mierzei. Nadal jednak wiemy stosunkowo niewiele na temat tego unikalnego obszaru. Szczególnie początki jego zagospodarowywania owiane są tajemnicą. W najbliższej rozmowie spróbujemy przybliżyć Państwu to jak wyglądało środowisko geograficzne, dzieje polityczne, podziały administracyjne i kościelne, osadnictwo oraz zajęcia ludności na Mierzei i Żuławach w okresie średniowiecza. Ponadto poruszone zostaną również kwestie związane z problematyką pozyskiwania bursztynu, czy też głębiami, czyli cieśninami łączącymi Zalew Wiślany z otwartym morzem. Wreszcie rozmowa dotyczyć będzie powodzi na Żuławach i Mierzei w okresie średniowiecza oraz sposobów w jaki próbowano im przeciwdziałać. / Radosław Kubus

Wiesław Długokęcki – profesor historii, specjalista w zakresie historii Prus, zakonu krzyżackiego oraz miast średniowiecznych. W latach 2012–2020 Dziekan Wydziału Historycznego UG. Autor szeregu monografii oraz artykułów naukowych, m.in. „Osadnictwo na Żuławach w XIII i początkach XIV w.” (1992), „Mierzeja Wiślana od XIII do połowy XV wieku” (1996), „Elita władzy miasta Malborka w średniowieczu” (2004).