Rok 2022 w Elblągu został uznany przez Radę Miejską „Rokiem tradycji morskich Elbląga”. Włączając się w obchody, zapraszamy na konferencję naukową pt. „Tradycje morskie Elbląga II”, która odbędzie się w czwartek, 26 maja w sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej.
Program konferencji:
9:00 Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga: Otwarcie konferencji
9:05 dr Marek Jagodziński: Niewolnicy, bursztyn i arabskie srebro – jak handlowano w Truso
9:35 prof. dr hab. Wiesław Długokęcki: Wewnętrzny i zewnętrzny port Elbląga w średniowieczu
10:05 prof. dr hab. Andrzej Groth: Port, handel morski i stocznia Elbląga w okresie nowożytnym
10:35 mgr Adrian Watkowski: Elbląg w okresie przemian cywilizacyjnych i społecznych XIX-XX w. (1815-1945)
11:05 Przerwa kawowa
11:15 Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga, Arkadiusz Zgliński, Dyrektor Portu Morskiego w Elblągu i prof. dr hab. Krzysztof Luks: Dzisiejszy port elbląski – fakty i mity: panel dyskusyjny
W nowej rzeczywistości, niedługo przed oficjalnym otwarciem przekopu Mierzei Wiślanej – o portowo-morskich tradycjach Elbląga opowiedzą badacze i historycy, do współczesności i planów związanych z elbląskim portem – odniosą się uczestnicy panelu dyskusyjnego. Zapraszamy!
„Historia związku Elbląga z morzem sięga czasów średniowiecznych. W tym czasie w Elblągu rozwijał się handel morski w ramach strefy hanzeatyckiej. Niewątpliwym atutem Elbląga było położenie nad rzeką Elbląg łączącą się z Wisłą, dzięki czemu, obok Gdańska, Elbląg był głównym portem morskim dla polskich ziem, a także jednym z ośrodków polityki morskiej. 14 czerwca 1572 r. w Elblągu został zwodowany okręt zbudowany na zlecenie króla Zygmunta Augusta. Był to pierwszy okręt budowany z przeznaczeniem dla polskiej floty. W 2022 r. minie 450 lat od tego wydarzenia” – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały ustanawiającej „Rok tradycji morskich Elbląga”.
Grafika M. Merian “Miasto Elbląg” 1635 r.