Zapraszamy na dwudniowe szkolenie z wyszukiwania zasobów krajowych i zagranicznych bibliotek cyfrowych, które poprowadzą Natalia Cetera i Zuzanna Ciesielska‐Janik z Pracowni Otwierania Kultury, mające na celu podniesienie kompetencji cyfrowych. Szkolenie odbędzie się w dniach 21-22 czerwca 2023 r. w Bibliotece Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.
Dla kogo?
Zapraszamy bibliotekarki/bibliotekarzy, pracowniczki/pracowników: pracowni digitalizacji, bibliotek cyfrowych, muzeów i galerii oraz osoby zainteresowane przeszukiwaniem zasobów cyfrowych.
Program:
DZIEŃ I (21 czerwca)
10:00 – 10:45 Wprowadzenie do wyszukiwania zasobów cyfrowych
10:45 – 11:30 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: Federacja Bibliotek Cyfrowych (wprowadzenie i ćwiczenia)
11:30 – 11.45 przerwa
11:45 – 12:30 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: Polona (wprowadzenie i ćwiczenia)
12:30 – 13:15 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: Europeana (wprowadzenie i ćwiczenia)
13:15 – 14:00 przerwa
14:00 – 14:45 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: World Digital Library (wprowadzenie i ćwiczenia)
14:45 – 15:00 podsumowanie dnia pierwszego
DZIEŃ II (22 czerwca)
10:00 – 10:45 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: Library of Congress (wprowadzenie i ćwiczenia)
10:45 – 11:30 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: National Library of Australia (wprowadzenie i ćwiczenia)
11:30 – 11:45 przerwa
11:45 – 12:30 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: WorldCat (wprowadzenie i ćwiczenia)
12:30 – 13:15 Wyszukiwanie zasobów cyfrowych: HathiTrust (wprowadzenie i ćwiczenia)
13:15 – 14:00 przerwa
14:00 – 15:00 Wskazanie innych ciekawych bibliotek do samodzielnej eksploracji i podsumowanie dnia drugiego
Jak się zapisać?
Więcej informacji o szkoleniu można uzyskać pod nr tel.: 55 625 60 15 (Tomasz Jabłoński – kierownik Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej).
Ilość miejsc jest ograniczona – zdecyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o zgłoszenia e-mailowe na adres: t.jablonski@bibliotekaelblaska.pl
W zgłoszeniu w tytule prosimy o wpisanie “Szkolenie z wyszukiwania zasobów cyfrowych”, w treści: imię i nazwisko, nazwę instytucji (opcjonalnie).
O prowadzących:
Natalia Cetera – kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury i Specjalistka ds. Otwartej Kultury w Centrum Cyfrowym. Historyczka sztuki, project managerka i trenerka w obszarze nowych technologii w kulturze. Od 10 lat zajmuje się poszerzaniem kompetencji cyfrowych pracowników sektora kultury, wsparciem procesu digitalizacji zbiorów muzealnych, tworzenia cyfrowych kolekcji, angażujących wystaw online oraz narzędzi technologicznych służących kreatywnemu udostępnianiu dziedzictwa kulturowego. Współtworzyła cyfrowe zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Słowacji czy National Gallery w Bułgarii na miedzynarodowej platformie Google Arts & Culture. Współautorka publikacji “Cyfrowe dziedzictwo kultury. Jak przygotować się do digitalizacji i udostępniania kolekcji w sieci”.
Zuzanna Ciesielska‐Janik – specjalistka ds. Otwartej Kultury w Centrum Cyfrowym i Pracowni Otwierania Kultury. Kulturoznawczyni i psycholog. Absolwentka wiedzy o kulturze i animacji kultury na Uniwersytecie Warszawskim, psychologii na Uniwersytecie SWPS i zarządzania kulturą w Szkole Głównej Handlowej. Specjalistka w dziedzinie promocji i komunikacji oraz zarządzania cyfrowymi projektami w instytucjach kultury. Współtwórczyni takich projektów jak Ninateka.pl czy mapadekalogu.pl. Doświadczenie zdobywała między innymi w Narodowym Centrum Kultury, Instytucie Teatralnym, Narodowym Instytucie Audiowizualnym oraz FINA.
Pracownia Otwierania Kultury od wielu lat dzieli się wiedzą i buduje kompetencje pracowników instytucji kultury, a pracowniczki Pracowni regularnie realizują szkolenia, warsztaty, webinary między innymi dla Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowego Centrum Kultury, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowego w Poznaniu, oraz innych instytucji kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.