Pośród kwietniowych lektur na spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki znalazły się książki poruszające kwestie: rodzinnych korzeni, istoty pamięci, szczęścia. Zapraszamy do zapoznania się z grafikiem spotkań i dołączania do klubów.
15.04 (sobota), godz. 13:00, Bulaj, ul. Zamkowa 1 – DKK Mangi dla młodzieży i rozmowa o mandze “Spy × Family”, T. 2 autorstwa Tatsuyi Endo
O mandie z opisu wydawcy:
Aby zaprowadzić pokój między Ostanią a Westalis, rodzina Forger musi zmierzyć się z egzaminami wstępnymi do elitarnej szkoły. Dodatkowo aby zbliżyć się do celu misji, Desmonda, Anya musi zostać uczennicą honorową!
(moderatorka klubu: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)
18.04 (wtorek), godz. 12:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla seniorów i rozmowa o książce Pauliny Jóźwik “Strupki”
Czy tracąc pamięć, tracimy siebie?
O książce z opisu wydawcy:
Hanna Maj żyła po cichu, a jej życie skończyło się na długo przed śmiercią. Choroba sprawiła, że przestała rozpoznawać żyjących, za to coraz częściej odwiedzali ją zmarli.
Pola wraca do rodzinnego domu dzień przed pogrzebem babki. Chce odzyskać wspomnienia, które straciła Hanna. Wchodzi w pamięć jak w pokutę. Co stało się z bratem babki, który pewnego dnia zniknął? Skąd w siostrze Hanny tyle złości i goryczy? Czy Pola zdoła odkryć to, o czym wszyscy w rodzinie milczą?
Paulina Jóźwik pisze z czułością i wrażliwością na drugiego człowieka. “Strupki” to opowiedziana ciepłym szeptem powieść o godzeniu się z życiem, pamięci i rodzinnym domu, którego głos pozostaje w nas na zawsze.
(moderatorki klubu: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)
25.04 (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Tomasza Michniewicza “Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”
Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy urodzili się w innej części świata?
O książce z opisu wydawcy:
Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.
Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej.
Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.
Książka nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny i wiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.
(moderatorka klubu: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.
W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, ale również odbywają się spotkania z pisarzami i krytykami literackimi. To klubowicze decydują, jakie książki będą omawiane podczas spotkań. Co istotne, książki omawianej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu i wypożyczyć ją na okres miesiąca, żeby móc przygotować się do rozmowy (moderatorzy dysponują dziesięcioma egzemplarzami).
Zapraszamy do dołączenia do klubów działających w bibliotece. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami!