Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

 

Grafik spotkań na maj:

9.05 (wtorek), godz. 12:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla seniorów i rozmowa o książce Katarzyny Surmiak-Domańskiej pt. „Czystka”
O książce z opisu wydawcy:
Każdy ma prawo zapomnieć lub chociaż milczeć o doznanych krzywdach i żyć nowym życiem. Tak jak ojciec autorki. Ale życie bez korzeni jest bardzo trudne – bo każdy ma prawo wiedzieć, kim jest, z kogo się wywodzi i jakie traumy odziedziczył. Katarzyna Surmiak-Domańska chce wiedzieć. Chce także odzyskać babcię Franciszkę, która w jej życiu nie istniała. Ta książka jest zapisem odbudowywania pamięci – jednej kobiecie przywraca w niej miejsce, drugiej pozwala zrozumieć, jak przeszłość wpływa na wszystkich żyjących członków rodziny.

(moderatorki klubu: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)

13.05 (sobota), godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi: koncert młodych artystek Julii Dołęzkiej oraz Gabrieli Gągalskiej

(moderatorka klubu: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)

12.05 (piątek), godz. 14:30, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla dzieci i rozmowa o książce Nikoli Kucharskiej i Alojzego Rzepy pt. „Zaginiona wyspa”
O książce z opisu wydawcy:
Niezwykła książka składająca się z dwóch przeplatających się opowieści. Jedna to współczesny komiks Nikoli Kucharskiej. Druga pochodzi z XIX wieku i ma formę naukowo-badawczego dziennika Alojzego Rzepy. Co łączy oboje twórców? Tytułowa zaginiona wyspa…

(moderatorka klubu: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)

23.05 (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Jakuba Kuzy „Krótka historia jednego zdjęcia”
O książce z opisu wydawcy:
Każde zdjęcie i historia w tej książce zaskoczą was i zmuszą do myślenia. Traficie tu na mniej lub bardziej znane wydarzenia i postaci, zobaczycie je z zupełnie innej strony. Zajrzycie na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat.

(moderatorka klubu: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)

30.05 (wtorek), godz. 18:00, filia Kostka – spotkanie online DKK dla młodzieży i rozmowa o książce Erica-Emmanuela Schmitta pt. „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” (spotkanie na komunikatorze messenger – szczegóły u moderatorki)
O książce z opisu wydawcy:
Momo jest pogubionym, zaniedbywanym przez ojca chłopakiem. Jego dzieciństwo dobiega końca, a dorosłości nie ma się od kogo nauczyć. Aż do dnia, gdy podkrada konserwy w sklepie pana Ibrahima i zyskuje niezwykłego przyjaciela, który wkrótce staje się także jego opiekunem i duchowym przewodnikiem.
Stary Arab – który tak naprawdę wcale nie jest Arabem – dobrze wie, że niektóre myśli potrafią zatruwać ludzi niczym choroby. Spokojnie i z mądrością uczy Momo rzeczy, które nadają życiu sens, pomaga mu pozbyć się goryczy i pogodzić ze światem.

Siła przypowieści Schmitta tkwi w prostym, choć nie dla wszystkich oczywistym przesłaniu: nie jesteś skazany na swój los, możesz świadomie wpływać na swoje życie. To, czy jesteś szczęśliwy, zależy przede wszystkim od ciebie.

(moderatorka klubu: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, ale również odbywają się spotkania z pisarzami i krytykami literackimi. To klubowicze decydują, jakie książki będą omawiane podczas spotkań. Co istotne, książki omawianej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu i wypożyczyć ją na okres miesiąca, żeby móc przygotować się do rozmowy (moderatorzy dysponują dziesięcioma egzemplarzami).

Zapraszamy do dołączenia do klubów działających w bibliotece. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami!