Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Polecamy uwadze grudniowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w każdej chwili! Kontakty do moderatorek podane są przy każdym ze spotkań. Zapraszamy!

12 grudnia (wtorek), godz. 12:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Alana Bennetta pt. „Czytelniczka znakomita”

O książce z opisu wydawcy:
Bardzo zabawna i świetnie napisana powieść o tym, jak królowa angielska odnajduje w sobie pasję czytelniczą. Zaniedbując obowiązki monarchini, zaczyna pochłaniać dzieła kolejnych autorów, czyta wiersze Thomasa Hardy’ego, powieści Marcela Prousta, a także dramaty Samuela Becketta. Autor, jeden z najbardziej oddanych orędowników literatury, dostarcza nam znakomitego argumentu na uzasadnienie tezy, że warto czytać książki.

(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)

12 grudnia (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Petry Dvorakovej pt. „Wrony”

O książce z opisu wydawcy:
Dwunastoletnia Basia, jej starsza siostra Kasia oraz rodzice tworzą na pozór typową i szczęśliwą rodzinę. Jednak pod powłoką tak zwanej normalności skrywają się wzajemne pretensje, problemy i brak zrozumienia. Dojrzewająca Basia odkrywa w sobie talent plastyczny, lecz im bardziej próbuje żyć w zgodzie z własną naturą, tym usilniej rodzina ściąga ją ku przeciętności i życiowej bierności.

Czy tak młoda dziewczyna ma szansę ucieczki z życiowej pułapki? Czy jako społeczeństwo wykształciliśmy odpowiedni system pomocy dzieciom? Czy przepaść między córką a rodzicami jest możliwa do przeskoczenia?

(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)

14 grudnia (czwartek), godz. 18:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla młodzieży (online) dotyczące twórczości Agnieszki Osieckiej na podstawie zbioru pt. „Najpiękniejsze wiersze i piosenki”

Agnieszka Osiecka – poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka, autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Czy jej utwory nadal inspirują?

(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)

15 grudnia (piątek), godz. 16:30, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – spotkanie DKK dla dzieci i rozmowa o książce Maxa Bralliera i Douglasa Holgate’a pt. „Ostatnie dzieciaki na Ziemi”

O książce z opisu wydawcy:
Odkąd nad miastem zapanowała apokalipsa potworów, Jack Sullivan, zwyczajny trzynastolatek, mieszka w swoim domku na drzewie, którego bronią katapulty i fosa, nie wspominając o grach wideo i niekończącej się dostawie ciasteczek i lemoniady, Oreo i Mountain Dew, które przynosi z opuszczonych sklepów. Jednak w pojedynkę Jack nie ma szans przeciwko bandom żywych trupów, Skrzydlatym Bydlakom, Winostworom i Buldożerom, a już na pewno nie poradzi sobie z okropnym, inteligentnym potworem, znanym jedynie jako Blarg. Jack tworzy więc drużynę, którą tworzą: Quint – jego nieco ciamajdowaty najlepszy kumpel, Dirk – były łobuz i postrach gimnazjum, Rover – domowy, dobry potwór, no i June – obiekt jego westchnień. Z ich pomocą Jack zamierza pokonać Blarga, zdobyć najważniejszą Sprawność Pogromcy Apokalipsy i przestać wreszcie być zwyczajnym nastolatkiem! Czy mu się to uda?

Cała historia ukazana jest w postaci tekstu przemieszanego z czarno-białymi ilustracjami – to doskonała książka dla każdego dzieciaka, który marzył o wystąpieniu w stworzonym przez siebie komiksie lub grze wideo.

(moderatorka: Mariola Bielasta; tel. 55 625 60 23)

16 grudnia (sobota), godz. 10:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla dzieci i rozmowa o książce Margery Williams pt. „Aksamitny królik”

O książce z opisu wydawcy:
W bożonarodzeniowy poranek Chłopiec dostaje wiele prezentów. Wśród nich jest Aksamitny Królik, który w dziecięcym pokoju spotyka wiele innych zabawek. Niestety nie wszystkie z nich są tak przyjazne jak on. Królik nawiązuje jednak znajomość ze starym Zamszowym Koniem, który wie, co to znaczy być prawdziwym i właśnie to staje się jego największym marzeniem.

Niesie to za sobą również wiele pytań, bo choć każda z zabawek chciałaby stać się prawdziwa, żadna nie wie do końca, co to oznacza. Czy prawdziwa może stać się tylko zabawka mechaniczna? A może taka, która ma piękne, lśniące futerko? Czy stawanie się prawdziwym boli?

(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)