Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W sobotę, 21 sierpnia, w godz. 12:00-16:00 biblioteczny dziedziniec zamieni się w średniowieczny warsztat alchemika. Michał Szymański z Pracowni Alchemika wystąpi z dwoma pokazami: destylacji napojów wysokoprocentowych i przemiany ołowiu w złoto. Wydarzenie odbędzie się na zakończenie wystawy „Druki medyczne w zbiorach Biblioteki Elbląskiej – anatomia i chirurgia” (we wrześniu otworzymy nową wystawę prezentującą kolejną kolekcję druków ze zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej).

Po wystawie starodruków poświęconych zbiorom medycznym oprowadzi chętnych Radosław Kubus.

Program:
12.00 – Średniowieczna destylacja – pokaz
13.30 – Złoto Alchemików – pokaz
15.00 – Średniowieczna destylacja – pokaz

O pokazach:

Pokaz średniowiecznej destylacji
Procesy otrzymywania mocnego alkoholu oraz esencjonalnych olejków eterycznych znano już w starożytności. Pracownia Alchemika jako pierwsza w Polsce rozpoczęła doświadczenia z odtwarzaniem technologii stosowanej w najdawniejszych początkach przemysłu chemicznego. Za pomocą glinianej aparatury wytwarzane są substancje znane z aptekarskich starodruków i rękopisów.

Złoto alchemików
Pragnienie utworzenia złota w warunkach laboratoryjnych do dziś jednoznacznie kojarzy się z alchemią. Transmutacja – przemiana metali nieszlachetnych w złoto – spędzała sen z powiek licznym pokoleniom odkrywców. Niektórzy z alchemików ponoć posiedli tę umiejętność, a pokazy swoich możliwości prezentowali na dworach całej Europy.

Czym jest Pracownia Alchemika?

Jest to jeden z coraz popularniejszych w polskiej rekonstrukcji historycznej projektów, łączących rzemieślnicze stanowisko pokazowe z archeologią eksperymentalną. Nietypowość polega na zakresie tematyki, dotychczas podejmowanej ostrożnie i ze zgoła innej strony.

Jest to rekonstrukcja średniowiecznych oraz nowożytnych pracowni związanych z działami nauki i gospodarki, których zapomnianym podłożem była alchemia. Filozoficzne koncepcje i dążenia alchemików legły u podstaw wielu rozwiązań stosowanych w dawnej farmacji i medycynie, one również doprowadziły do odkrycia i upowszechnienia techniki destylacji, początkowo znajdującej zastosowanie w aptekach, jakże skutecznie przejętej potem przez przemysł spożywczo-alkoholowy. Projekt obejmuje chronologicznie czasy od wyodrębnienia się aptekarstwa w oddzielne rzemiosło, a zatem połowy XIII wieku, po ostatnie stulecia niezależnej Rzeczypospolitej (XVII-XVIII w.), kiedy przemiany myślowe, społeczne oraz technologicznie bezpowrotnie odmieniły oblicze nauki i przemysłu./http://pracownia-alchemika.blogspot.com/

Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

Zdj. Damian Kołtuniak (Studio DazFoto)