Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Filia biblioteczna Kostka na osiedlu Zawada zaprasza w piątek, 5 kwietnia, o godz. 18:00 na wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Lucyny Niepokorowicz, której tematem jest pałac w Jankowie.

Przed odejściem na emeryturę spełniłam swoje najgorętsze marzenia, kupując rower i aparat fotograficzny. Mogłam odtąd w trakcie jednodniowych wycieczek zwiedzać turystyczne szlaki naszego malowniczego regionu. Pamiątką po tych eskapadach są dziesiątki tysięcy zdjęć w moich albumach i komputerze.
Utrwalam zarówno piękno przyrody, jak i architektoniczne zabytki, o których czytałam w rozmaitych publikacjach. I to było moje własne “odkrywanie świata” widziane okiem obiektywu.
Do moich ulubionych terenów wycieczkowych należą między innymi okolice jeziora Drużno i miejscowości takie jak Stare i Nowe Dolno, Marwica, Święty Gaj, Kwietniewo i Jankowo.
Miejscowość Jankowo, gdzie znajduje się klasycystyczny pałac wybudowany w XIX wieku odwiedziłam kilkakrotnie. Ten niegdyś wspaniały obiekt, siedziba hrabiowskiego rodu, stoi w parku krajobrazowym, mając od północy park dworski i folwark od południa. Prowadzą do niego szczególnie urokliwe drogi i aleje.
Prawdziwym zabytkiem przyrody są dwa stare kasztanowce nad brzegiem stawu.
Pałac w miarę zabezpieczony i zamknięty kryje w swoim wnętrzu ciekawą stolarkę, drewniane posadzki, piece kaflowe, bogatą sztukaterię i schody z drewnianą balustradą. A ponieważ kierowana ciekawością autorka tych zdjęć zakradła się po gzymsie do otwartego okna, można to wnętrze zobaczyć na dołączonych czarno-białych fotografiach./ Lucyna Niepokorowicz

Wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia filii w terminie: 5 kwietnia – 30 kwietnia 2024 r.

Filia nr 5 KOSTKA
ul. Józefa Wybickiego 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9, wejście od ul. Andersa)
tel. (55) 625 60 95/96

 

Fot. Lucyna Niepokorowicz