Wyjątkowe lektury będą omawiane podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki w lutym. Pamiętajcie, że do klubów można dołączyć w każdej chwili, wystarczy skontaktować się z moderatorką. Zapraszamy!
11.02, godz. 12:00, Bulaj, ul. Zamkowa 1 – DKK Mangi dla młodzieży i rozmowa o mandze “Mąż mojego brata”
O książce z opisu wydawcy (Studio JG):
Yaichi jest ojcem samotnie wychowującym córkę Kanę. Pewnego dnia na progu jego domu pojawia się Mike Flanagan, mąż jego zmarłego przed miesiącem brata bliźniaka. Wizyta tego niezwykłego gościa jest dla gospodarza niezręczna z wielu powodów. Mike to chłop jak dąb, Kanadyjczyk o usposobieniu zdecydowanie zbyt bezpośrednim jak na japońskie standardy, a jakby tego było mało – gej. Biorąc pod uwagę, że Yaichi nie kontaktował się z bratem przez ostatnie dziesięć lat, mężczyzna zupełnie nie wie jak rozmawiać z nowo poznanym szwagrem. Tego problemu nie ma natomiast mała Kana. Z miejsca akceptuje nowego wujka i bezceremonialnie proponuje, żeby podczas pobytu w Japonii zamieszkał w ich domu. Czy Yaichi zdoła przełamać swoje uprzedzenia i zaakceptować Mike’a, a także dowiedzieć się, jakim naprawdę człowiekiem był jego własny brat?
Oto ciepła, słodko-gorzka opowieść o radzeniu sobie ze stratą, a także o barierach, jakie budują krzywdzące stereotypy. A przede wszystkim o tym, jak niewiele trzeba, żeby je zburzyć.
(moderatorka klubu: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)
14.02, godz. 12:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla seniorów i rozmowa o książce “Najlepiej w życiu ma Twój kot” – korespondencji pomiędzy Wisławą Szymborską a Kornelem Filipowiczem
O książce z opisu wydawcy (Znak):
Niepublikowane listy niezwykłej pary.
“Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie” – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz “Kot w pustym mieszkaniu”.
Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. “Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie” – mówiła. W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach.
Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.
(moderatorka klubu: Anna Romańczuk; tel. 55 625 60 95/96)
21.02, godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Han Kang “Biała elegia”
O książce z opisu wydawcy (W.A.B.):
Finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018
Nowa książka autorki Wegetarianki, laureatki Międzynarodowego Bookera 2016
Biała elegia to powieść inna niż wszystkie i najbardziej osobista w dorobku autorki. Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. Autorka napisała większą część powieści podczas zimowego pobytu w Warszawie.
(moderatorka klubu: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.
W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, ale również odbywają się spotkania z pisarzami i krytykami literackimi. To klubowicze decydują, jakie książki będą omawiane podczas spotkań. Co istotne, książki omawianej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu i wypożyczyć ją na okres miesiąca, żeby móc przygotować się do rozmowy (moderatorzy dysponują dziesięcioma egzemplarzami).
Zapraszamy do dołączenia do klubów działających w bibliotece. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami!