Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Skaner CopiBook V-shape by i2S, umożliwiający digitalizację zbiorów, które nie mogą zostać w pełni rozwarte to najnowszy sprzęt zakupiony do Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Elbląska Biblioteka Cyfrowa została wyposażona w specjalistyczny skaner do starodruków najnowszej generacji: skaner typu V A1 (2 x A2) CopiBook V-shape by i2S wraz z oprogramowaniem. Skaner został zakupiony w ramach projektu „Modernizacja infrastruktury Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej” z programu MKiDN Infrastruktura kultury 2020. Umożliwia on digitalizację większości starych druków wchodzących w skład zasobu narodowego, w tym inkunabułów i innych dzieł zszytych, które podczas digitalizacji nie mogą zostać w pełni rozwarte. Urządzenie pozwala też na skanowanie dużych formatów oraz grubych ksiąg.

Biblioteka Elbląska, digitalizująca zbiory zabytkowe na najnowocześniejszym sprzęcie, plasuje się w czołówce polskich bibliotek cyfrowych. Zabytkowe zbiory biblioteki, niezwykle cenne dla naszego miasta, poprzez Elbląską Bibliotekę Cyfrową docierają swoim zasięgiem także poza granice naszego kraju. Z elektronicznych zasobów korzystają ludzie z całego świata. 90% publikacji Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej znajduje się w domenie publicznej. Od początku istnienia Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej wykonanych zostało ok. 3 milionów skanów, a zamieszczone na stronie EBC publikacje wyświetlone zostały ponad 3 miliony razy.