Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy,
w Bibliotece Elbląskiej został wdrożony najnowszej generacji system biblioteczny Alma wraz z wyszukiwarką Primo. Narzędzia te wykorzystują najlepsze biblioteki na świecie jak Uniwersytetu Harvarda lub Oksfordzki. Dzięki temu czytelnicy otrzymali szybki dostęp do informacji o zbiorach biblioteki i dostęp do połączonych katalogów Biblioteki Narodowej – bazy zawierającej ponad 25 mln jednostek zbiorów i codziennie powiększanej o kolejne nowości wydawnicze.

WAŻNA INFORMACJA PODCZAS PIERWSZEGO KORZYSTANIA Z NOWEGO KATALOGU:
Po wdrożeniu nowego systemu, konieczne będzie zalogowanie się na nowe konto – zgodnie z instrukcjami, które pojawią się po kliknięciu w przycisk “zaloguj”.
W przypadku problemów z logowaniem lub dodatkowych pytań związanych z wdrażaniem nowego systemu wypożyczeń prosimy o kontakt z Centrum Obsługi Czytelnika – tel. 55 625 60 12 lub z Biblioteką Naukową i Literacką – tel. 55 625 60 22.

Pomoc dla czytelnika: obsługa konta czytelniczego w pytaniach i odpowiedziach

 

Wyszukiwarka Primo posiada wiele przydatnych funkcjonalności, spośród których warto zwrócić uwagę na:
• szybkie i intuicyjne wyszukiwanie wszystkich typów publikacji,
• wygodne sprawdzanie dostępności zbiorów Biblioteki Elbląskiej i innych bibliotek włączonych w system biblioteczny Alma na terenie całej Polski,
• zawężanie wyników wyszukiwania poprzez wygodne filtry,
• zamawianie publikacji do wybranej biblioteki bądź jej filii,
• możliwość otrzymywania powiadomień e-mailowych z informacją o oczekiwaniu wcześniej zamówionej książki na odbiór w bibliotece,
• możliwość otrzymywania powiadomień o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych publikacji,
• sprawdzanie statusu swoich zamówień,
• samodzielne prolongowanie wypożyczonych publikacji,
• zapisywanie historii wypożyczeń,
• tworzenie zestawień np.: bibliograficznych, książek przeczytanych lub do przeczytania,
• tagowanie publikacji wedle indywidualnych potrzeb.

W Polsce system Alma użytkują już z powodzeniem: Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wojewódzkie Biblioteki Publiczne w Lublinie i w Kielcach. Dzięki wdrożeniu nowego systemu czytelnicy Biblioteki Elbląskiej mogą korzystać ze zbiorów tak samo jak użytkownicy najlepszych polskich bibliotek i zagranicznych bibliotek publicznych, naukowych, narodowych, specjalistycznych.

Wszystkie koszty wdrożenia i utrzymania systemu pokrywa Biblioteka Narodowa
– operator Priorytetu 1. Kierunku Interwencji 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”. Wdrożenie systemu Alma i katalogu online w Bibliotece Elbląskiej zostało zrealizowane przez Bibliotekę Narodową i zespół Biblioteki Elbląskiej.