Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Po długiej “pandemicznej” przerwie Biblioteka Literacka zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Rozmowa będzie dotyczyć książki “Stara historia. Nowa wersja” Jonathana Littella, autora znanego już czytelnikom z monumentalnego dzieła “Łaskawe”. Kiedy: 29 czerwca (wtorek), godz. 17:00, gdzie: ogród biblioteczny.

Jeśli chcesz dołączyć do klubu – skontaktuj się z biblioteką. W ramach spotkań biblioteka zapewnia/wypożycza klubowiczom książki, o których rozmawia się na DKK. Dołącz do klubu, czytaj i dziel się spostrzeżeniami z lektury z innymi. Na spotkaniach DKK spotkasz ludzi podobnych do siebie, lubiących czytać jak TY.

O książce z opisu wydawcy:
Intelektualista. Prowokator. Eksperymentator. Powrót wielkiego powieściopisarza.

Po dwunastu latach od wydania “Łaskawych”, monumentalnej powieści o kulisach Zagłady, jednej z najważniejszych książek XXI wieku, Jonathan Littell powraca do gatunku, który zarzucił na rzecz reportażu i eseistyki. Bohater Starej historii błąka się po miejscach przypominających labirynt, wplątuje w niezrozumiałe wydarzenia, tworzy przelotne relacje z napotkanymi osobami, zmienia płeć i tożsamość. Czas staje się płynny, napięcie narasta, logika snu wyznacza bieg akcji. Balansując na granicy realności i fantazmatu, sięgając po najbardziej drastyczne środki wyrazu i nie stroniąc od prowokacji, w języku o matematycznej wprost precyzji Littell opowiada historię z głębin ludzkich emocji: samotności, pożądania, tęsknoty.

“Stara historia to niemal pornograficzna podróż do kresu nocy. Tekst wyrastający z tradycji markiza de Sade’a, Céline’a, Bataille’a. Hipnotyzująca i prowokująca opowieść o niepamięci, skrywanych fantazjach i zaspokajaniu prymitywnych instynktów. Siedem wariacji, w których najważniejsze relacje międzyludzkie odtwarzają się w nieskończoność. Życie, stara historia. „Télérama” Oddalając się do rzeczywistości, pisarz najbardziej się do niej zbliża. „Libèration” Podobnie jak „Łaskawe” ścina czytelnika z nóg.”/”Le Figaro Littéraire”

Więcej informacji:
Halina Samson/moderatorka klubu
Biblioteka Literacka (I p.)
tel. (55) 625 60 23
ul. św. Ducha 3-7

Logotypy