Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W nadchodzącym czasie w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się seria warsztatów i spotkań związanych ze sztuką drukarską, podczas których pokażemy, że czarna sztuka może być bardzo kolorowa.

Już 18 lipca gościnią będzie Ola Bystry z pracowni Dzikie Barwy, która zapozna chętnych z technikami druku botanicznego. Podczas warsztatów, z wykorzystaniem barwników zawartych w roślinach, powstaną kolorowe kompozycje, które zostaną odbite na chustach./ więcej o warsztatach

W dniach 26-28 lipca gościem będzie drukarz pism niezależnych Leszek Jaranowski, który poprowadzi warsztaty druku podziemnego. Będzie to wyjątkowa lekcja historii o czasach walki z cenzurą, w której orężem był papier i… pasta “komfort”! Warsztatom będzie towarzyszyła wystawa druków bezdebitowych z kolekcji prowadzącego.

Na początek sierpnia zaplanowaliśmy warsztaty dla początkujących sitodrukarzy, podczas których będzie możliwość odbicia pamiątkowej torby czytelnika. Przygotowane specjalnie na tę okazję wzory, zaczerpnięte zostały ze zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej. Warsztaty poprowadzi Andrzej Kilanowski ze studia graficznego Beruf.

W dniach 16-18 sierpnia otworzymy dla warsztatowiczek i warsztatowiczów pracownię drukarską. Będziemy drukować plakaty typograficzne poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej oraz tworzyć własne matryce. Uczestnicy warsztatów zostaną też wprowadzeni w historię czarnej sztuki i będą mogli sami wypróbować niektóre z tradycyjnych maszyn typograficznych.

Dodatkowo szykujemy dwa spotkania on-line na temat druków i czasopism ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej, które poprowadzi dr Radosław Kubus w ramach bibliotecznego cyklu „Wirtualna Regioteka”.

„Szykujcie fartuchy!” – żartuje Natalia Szudzikowska z Pracowni Konserwacji Biblioteki Elbląskiej, pomysłodawczyni projektu “(Nie taka) Czarna sztuka w Bibliotece Elbląskiej”.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie regularnie będziemy publikować informacje o nadchodzących warsztatach i możliwości rezerwacji miejsc na nie. Spotkania i warsztaty skierowane będą do grup odbiorców w różnym wieku. Dokładne informacje znajdować będą się w artykułach dotyczących konkretnych zajęć.

Dodatkowe pytania można kierować na e-mail: n.szudzikowska@bibliotekaelblaska.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.