Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Otwarcie wystawy prac kaligrafki Aleksandry Ćwikowskiej połączone z wykładem autorki o zawodzie skryby oraz historyczne i współczesne warsztaty kaligraficzne – zapraszamy do sali “U św. Ducha” w dniach 28 – 29 lipca.

Aleksandra Ćwikowska, to założycielka Nice Letter Studio w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących kaligrafów. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Wykłada w Krakowskiej Szkole Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, jest studentką Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki na ASP w Warszawie oraz ilustratorką Kwartalnika Literackiego KONTENT i miesięcznika Mały Format. W Bibliotece Elbląskiej zaprezentuje swoje prace powstałe w trakcie ponad jedenastoletniej pracy zawodowej kaligrafki oraz poprowadzi dwa warsztaty poświęcone kaligrafii historycznej i nowoczesnej.

“Przewlekle rozproszona” – wystawa kaligrafii

 

28 lipca o godz. 17:30 odbędzie się otwarcie wystawy Aleksandry Ćwikowskiej. Jak mówi sama autorka: “Wystawa prezentuje litery, które towarzyszą mi jako przewlekła przypadłość. Przypadłość, która jest jedyną stałą dającą bezpieczeństwo. Prezentowany przekrój pokazuje literę w wielu kontekstach, od historycznej precyzji do ekspresyjnych eksperymentów, w których litera staje się ilustracją.
 Wystawa odkrywa charakter osobowości, indywidualne cechy twórcy w typografii. Odręcznie stawiane znaki potrafią przekazać ogromny ładunek emocjonalny, drobna linia oddaje kondycję psychiczną skryby, wbrew pozorom trudno jest nakreślić literę bez przekazania swoich uczuć. Dla mnie proces twórczy od zawsze był jednocześnie procesem samopoznania, autoterapii, próbą wyrażenia siebie i własnych nierozumianych emocji. Tytułowe rozproszenie oznacza rozproszone ja, poszukiwanie własnej tożsamości, jako indywidualnej jednostki.”

Wystawa potrwa do 18 sierpnia. Wstęp wolny.

Warsztaty kaligraficzne

 
29 lipca, godz. 11:00-14:00 – Warsztat dawnego skryby
Warsztaty inspirowane średniowiecznym skryptorium. Uczestnicy spróbują swoich sił kreśląc gotyckie litery gęsim piórem, patykiem i stalówką. Oprócz tego wypróbujemy atrament metalo-garbnikowy uwarzony według historycznego przepisu.
 Główną inspiracją będzie tekstura, krój pisma którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa textus oznaczającego splot, chodzi o splot tkaniny, ponieważ litery stawiane bardzo blisko siebie, tworzą rytm powodujący wrażenie splątania się elementów liter, podobnie jak wątki w splocie tkaniny. Kreślenie liter gotyckich sprawia, że zajęcie to przypomina medytację, przynosi skupienie, odcięcie od spraw bieżących, daje ukojenie. Podczas zajęć każdy z uczestników stworzy swoją kompozycję z akcentem inicjału.
 
29 lipca, godz. 16:00-19:00 – Warsztat współczesnego skryby
Podczas warsztatów odkryjemy możliwości stalówki elastycznej kreśląc litery kroju nazywanego w skrócie Modernem. Modern Calligraphy, czyli kaligrafia współczesna, kojarzy się ze swobodą i lekkością. Zanim jednak dojdziemy do etapu kaligraficznej improwizacji, należy poznać jej podstawowe zasady, które wbrew pozorom są dość ściśle wyznaczone. Podczas zajęć każdy z uczestników stworzy swoją małą, dwukolorową kompozycję.
 
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy. Rezerwacji można dokonać osobiście w Bibliotece Młodego Czytelnika BULAJ (ul. Zamkowa 1) lub e-mailem: n.szudzikowska@bibliotekaelblaska.pl. Warunkiem rezerwacji jest uiszczenie opłaty wpisowej gotówką bezpośrednio podczas zapisów w Bibliotece lub w przypadku rezerwacji e-mailowej przelewem na konto podane w wiadomości zwrotnej.
 
Opłata wpisowa za udział w każdym z warsztatów wynosi 20 zł.
 


 
Wydarzenia odbywają się w ramach cyklu wykładowo-warsztatowego „Papierowe sztuki Biblioteki Elbląskiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.