Zapraszamy na listopadowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających w bibliotece. Do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu.
14 listopada, godz. 12:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla seniorów i rozmowa o książce Mirandy Cowley Heller “Papierowy pałac”
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)
O książce z opisu wydawcy:
Jest idealny lipcowy poranek. Elle, pięćdziesięcioletnia, szczęśliwie zamężna matka trójki dzieci, budzi się w Papierowym Pałacu – rodzinnym, ulubionym miejscu, w którym zawsze spędzała lato. Jednak ten dzień zaczyna się zupełnie inaczej. Ostatniej nocy Elle i jej najlepszy przyjaciel z dzieciństwa Jonas wymknęli się na zewnątrz i po raz pierwszy w życiu uprawiali ze sobą seks. W ciągu kolejnych dwudziestu czterech godzin Elle będzie musiała zdecydować, czy wybrać życie, które stworzyła ze swoim ukochanym mężem, czy zacząć od nowa z Jonasem – jej wielką miłością, o czym zawsze marzyła. Przeszłość i bolesne wspomnienia powracają do nich obojga. Gdyby nie doszło do tragicznego wydarzenia zmieniającego bieg ich żyć na zawsze, wszystko potoczyłoby się inaczej.
17 listopada, godz. 16:30, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – spotkanie DKK dla dzieci i rozmowa o książce Linor Goralik “Zimne wody Wenisany”
(moderatorka: Mariola Bielasta; tel. 55 625 60 23)
O książce z opisu wydawcy:
Tytułowa Wenisana to świat złożony z dwóch miast – Weniskajla i Weniswajta, jednocześnie przypominających siebie nawzajem i różniących się między sobą, jak lustrzane odbicie (Weniswajt znajduje się pod wodą). W jednym żyją ludzie, w drugim: ptakopodobne gabo oraz ci, którzy się utopili. Dorosłe gabo mogą latać też nad powierzchnią, wśród ludzi – przedstawiani są jako niebezpieczne istoty, które tylko czyhają, by wciągnąć jakieś dziecko pod wodę… Weniskajl to fantastyczna wersja Wenecji, miasta wśród kanałów, do których nie wolno się nawet zbliżać. Dzieci do 12 roku życia muszą chodzić w szyku, wyłącznie pod opieką dorosłego. Ten obraz świata, w który każą dzieciom wierzyć dorośli, zakłóca przypadek – 12-letnia Agata wpada do wody i poznaje świat gabo.
21 listopada, godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – spotkanie DKK dla dorosłych i rozmowa o książce Żanny Słoniowskiej “Wyspa”
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)
O książce z opisu wydawcy:
Dawid, czterdziestoletni pisarz, myśli o sobie z czymś w rodzaju politowania. Wie, że żyje, ale od dawna niewiele czuje. Podczas literackiego stypendium na wyspie spotyka starszą od siebie kobietę. Początkowo Muriel nie znaczy dla niego nic więcej niż ci wszyscy, od których chce uciec. Na wyspie jest jednak trochę jak w sanatorium Berghof – czuje się mocniej, widzi się wyraźniej, rzeczywistość jest intensywniejsza. Ale lato i stypendium kończą się. A w domu czekają żona i córka.
23 listopada, godz. 18:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla młodzieży i rozmowa o książce Katarzyny Michalik-Jaworskiej “Pomyślę o tym jutro” (spotkanie online)
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)
O książce z opisu wydawcy:
Najtrudniejsze przypadki ciężko chorych dzieci wpisują się w codzienność Marty, trzydziestoletniej pielęgniarki na oddziale kardiologii, burząc to, w co wierzyła, i odbierając jej poczucie równowagi. Miłość, przyjaźń, małżeństwo – te słowa nabierają dla Marty nowego znaczenia. Osoby, które spotka, będą dla niej swoistym drogowskazem i inspiracją do podjęcia zaskakujących decyzji.
25 listopada, godz. 10:00, filia Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – spotkanie DKK dla dzieci i rozmowa o książce Katherine Applegate “Drzewo życzeń”
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95/96)
O książce z opisu wydawcy:
Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy.
Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie.
Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, przywieszkami, kawałkami tkanin, sznurkami, od czasu do czasu nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.
Mogłoby się wydawać, że tego drzewa już nic nie zaskoczy. Ale pewnego dnia do jednego z domów przy jego ulicy wprowadza się nowa rodzina – i niedługo potem dąb zaczyna się zastanawiać, czy nie widział jednak zbyt wiele.