Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W terminie 7-26 listopada 2022 r. w sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej prezentowana będzie wystawa “I nazywali to Wojskiem Polskim” z okazji 40-lecia utworzenia Wojskowych Obozów Internowania. Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982” oraz Oddział IPN w Gdańsku. Otwarcie zostało zaplanowane na 7 listopada (poniedziałek), o godz. 12:00.

O WYSTAWIE:

Ekspozycja prezentuje historię Wojskowych Obozów Internowania (WOI). W WOI umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku.

Wystawa została przygotowywana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak, dr Katarzynę Maniewską oraz Piotra Wiejaka – pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy w związku z 35. rocznicą internowania przedstawicieli opozycji w Wojskowych Obozach Internowania (WOI).

Podstawowym celem wernisażu jest przywrócenie do społecznej pamięci wiedzy i historii WOI. Wystawa jest jednym z najważniejszych punktów szerokiej akcji edukacyjnej, którą dzisiaj rozpoczynamy. (…) Pokazaliśmy czym był stan wojenny i WOI – sprawców, wykonawców i mocodawców – powiedziała autorka wystawy Katarzyna Maniewska w trakcie pierwszej prezentacji, która odbyła się 8 listopada 2017 roku w Nowym Domu Poselskim w Warszawie. Jak dodała, dzięki wystawie można zobaczyć, jak wyglądała codzienność internowanych osób. – To było najtrudniejsze – nie ma zdjęć represji. To, jak was prześladowano, dręczono, indoktrynowano, przesłuchiwano, tego nikt nie dokumentował – podkreśliła Maniewska.

Ekspozycja składać się będzie z 12 paneli.