Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W ostatni sierpniowy weekend, a konkretnie w sobotę, 27 sierpnia zapraszamy na finałowe wydarzenie wakacyjnego cyklu „Papierowe Sztuki Biblioteki Elbląskiej”. Na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej odbędą się warsztaty czerpania papieru, podczas których będzie można się dowiedzieć, jak dawniej wyrabiano papier i samemu go wyprodukować.

Czy wyobrażacie sobie życie bez papieru? Pomyślcie, jak wiele przedmiotów życia codziennego jest zrobionych właśnie z tego surowca. Świat bez książek, gazet, zeszytów, notesów….? Dziś mamy Internet, ale w dawnych wiekach nie było przecież internetowej chmury.

Gdy sobie to uświadomimy, dociera do nas jak bardzo rewolucyjnym wynalazkiem był papier.

Podczas bibliotecznego wydarzenia będzie można wzbogacić swoją wiedzę w zakresie historii papiernictwa. Uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z autentycznymi narzędziami do produkcji papieru, takimi jak kadź, sito żeberkowe, holender i prasy.

To jednak nie wszystko! Będzie też można wyprodukować samemu własny papier, a wyczerpany arkusz papieru zabrać ze sobą do domu. Ciekawi jesteśmy, co potem z tego papieru powstanie.

Na uczestników czekać będzie też nie lada gratka – chętni będą mogli wziąć czynny udział w mieleniu masy papierniczej przy użyciu holendra zasilanego rowerem.

Czekamy na was na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej wraz z pracownikami Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie od godz. 11:00 do 16:00.

Warsztaty nie mają ograniczeń wiekowych i liczby uczestników.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wykładowo-warsztatowego „Papierowe sztuki Biblioteki Elbląskiej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.