Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W piątek, 18 sierpnia zapraszamy na ostatnie warsztaty z cyklu poświęconego sztuce drukarskiej „(Nie taka) Czarna sztuka w Bibliotece Elbląskiej”, podczas których będzie można zapoznać się z historycznymi technikami drukarskimi. Warsztaty poprowadzi dr Dariusz Subocz, założyciel Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

Podczas spotkania uczestnicy poznają techniki drukarstwa europejskiego i azjatyckiego. Opowieść o historii druku wzbogaci prezentacja zabytkowych matryc pochodzących z terenów Chin, Japonii i Mongolii oraz ekspozycja starych książek z wymienionych wyżej obszarów.

Po omówieniu i prezentacji różnych technik uczestnicy będą mogli sprawdzić się w praktyce drukarskiej z wykorzystaniem tradycyjnych pras z XIX w. Jednym z elementów warsztatów jest możliwość wypróbowania repliki prasy Jana Gutenberga. Będziemy na niej odbijać kopie kart z wybranych starodruków. Prelekcje i warsztaty poświęcone historii druku poprowadzi Dariusz Subocz – założyciel Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

Warsztaty kierujemy do młodzieży i dorosłych, a także do dzieci w przedziale wiekowym 9-13 lat (wyłącznie z opiekunem).

Do wyboru dwie tury warsztatowe:
1. godz. 10:00-12:00
2. godz. 13:00-15:00

O prowadzącym:
dr Dariusz Subocz – założyciel Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, konserwator papieru, kierownik Zakładu Działań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie prowadzi Laboratorium Papieru. Laureat nagrody Hereditas Seaculorum za działania na rzecz ochrony zabytków.

Ilość miejsc ograniczona! Zgłoszenia według kolejności zapisów. Rejestracja zostanie potwierdzona w mailu zwrotnym. Zarezerwować miejsce można pisząc na adres e-mail n.szudzikowska@bibliotekaelblaska.pl (w temacie maila prosimy wpisać: “Historia druku”).

Wydarzenie jest realizowane w ramach cyklu edukacyjno-warsztatowego “(Nie taka) Czarna sztuka w Bibliotece Elbląskiej”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.