Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wspólnie z Parafią Greckokatolicką p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu zapraszamy w sobotę, 13 stycznia, o godz. 16:00 do sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Tomaszem Terlikowskim – dziennikarzem, publicystą, filozofem, pisarzem. Spotkanie dotyczyć będzie książki „Rozdzieleni bracia. Szeptyccy, historia Polski i Ukrainy”. Wstęp wolny.

O książce z opisu wydawcy:

Dorastali w jednym domu, budowali dwa państwa

To jedna z najbardziej niesamowitych historii. Szeptyccy. Wnukowie Aleksandra Fredry, potomkowie wielkiego kresowego rodu. Z pięciu braci dwóch zostało grekokatolickimi mnichami i patriotami ukraińskimi, trzeci polskim generałem w sztabie Piłsudskiego.

Generał Stanisław i biskup Andrzej do końca swoich dni utrzymywali niezwykle bliskie rodzinne relacje. Jednak pierwszy oddany był Ukrainie, a drugi Rzeczypospolitej.

Czy zrobili wystarczająco dużo, by pogodzić zwaśnione narody? Jak zachowali się wobec rosnących nacjonalizmów? Klemens w czasie wojny ratował żydowskie rodziny (m.in. wziął pod opiekę Adama Rotfelda) za cichym przyzwoleniem brata Andrzeja, który równocześnie próbował porozumieć się z najwyższymi urzędnikami III Rzeszy w sprawie niepodległości Ukrainy i pozwalał działać nacjonalistom Stepana Bandery… Losy rodziny Szeptyckich jak w soczewce pokazują złożoność naszych dziejów. To biografia niezwykle aktualna w czasie, gdy na nowo układają się relacje Polski z Ukrainą. Jej lektura może prowadzić do głębokiego pojednania.

Tomasz P. Terlikowski, autor wielu bestsellerowych biografii, tym razem dotyka wielkiej historii wschodniej Europy.

Książkę wydało wydawnictwo WAM.