Zapraszamy do zapoznania się z kwietniowym grafikiem spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki działających w naszej bibliotece. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu (kontakt podany przy każdym spotkaniu). Spotkania klubowe do doskonała okazja do zawierania nowych znajomości, a także spędzania czasu z osobami o podobnych zainteresowaniach, kochającymi książki. Mamy kluby dla różnych grup odbiorców.
5 kwietnia (sobota), godz. 10:00, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Elkameralnego Klubu Książki dla młodzieży 12+ i rozmowa o książce „Wszystko, tylko nie mięta” Ewy Nowak
O książce z opisu wydawnictwa Egmont Polska:
Klasa maturalna, przystojniak Kuba Gwidosz jest przyzwyczajony do pełnych uwielbienia spojrzeń koleżanek. Spotkanie dziewczyny, która ignoruje jego obecność, zmieni wszystko… Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
(moderatorka: Patrycja Grochowska; tel. 55 625 60 32)
8 kwietnia (wtorek), godz. 12:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla starszych dorosłych i rozmowa o książce „Rzeka ludzi osobnych” Katarzyny Enerlich
O książce z opisu wydawnictwa MG:
W 1830 roku na Mazury, do Puszczy Piskiej przybywają pierwsi staroobrzędowcy. Karczują puszczę, budują domy, uprawiają ziemię. Powstają wyznaniowe wsie, między innymi Wojnowo (Eckertsdorf),ukryte w lasach, wzdłuż rzeki Krutyni. Jednym z osadników jest Fiodor Malewan. Jego wyzwolona jak na tamte czasy córka Anna daje początek rodowi silnych, niezależnych kobiet, ściśle związanych z ziemią sadami i… klasztorem nad Jeziorem Duś, gdzie mieszkają mniszki, wiodące życie proste i ubogie, a jednak pełne ufności w przeznaczenie. Ta przejmująca powieść jest wędrówką po historii wsi, nierozłącznie związanej z staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Pojawiają się tu postaci prawdziwe i fikcyjne, a ich dramatyczne losy rozgrywają się na tle historii Prus Wschodnich. A wszystko zaczyna się pewnego listopadowego dnia. We wsi pojawia się obca kobieta. Zamieszkuje w domu Sidora Kurta – najstarszym we wsi. Z niepokojem przygląda się jej sąsiadka, osiemdziesięcioletnia Augusta, potomkini Fiodora Malewana. Co wyniknie z tej niespodziewanej wizyty? Jakie tajemnice, skrywane przez lata, ujrzą światło dzienne? Co kryje się pod wielkim kamieniem na Głazowisku, niedaleko klasztoru? Czy staroobrzędowcy rzeczywiście znikną z wyznaniowej mapy Mazur? Czas Lata wie, że w Wojnowie jest miejsce i na staroobrzędowe, i na pruskie, i na polskie dusze i tak już tu zostanie na zawsze – bo to dzięki splątaniu wiary i ludzkich serc wieś ta przetrwała różne burze i złe chwile i pozostanie na swoim miejscu jeszcze długi czas. Niepamięć o niej zamieni się w pamięć. Nad wsią zawsze unosić się będzie zapach ziemistej wiosny, wilgoć z letnich poranków, mgły z jesiennych uśpień i biała zadymka z ostrych zim, ludzie będą się tu rodzić i umierać, kamienie okrywać mchem, konie wypasać na ogromnych pastwiskach, jabłka dojrzewać, a uważny człowiek zawsze wyczuje zapach rzeki. Rzeki ludzi osobnych. (fragment powieści) Ocalić od zapomnienia. Opowiedzieć staroobrzędowy świat, póki jeszcze żyją wyznawcy – powieść Rzeka ludzi osobnych to zaproszenie do wyprawy w przeszłość. Po raz kolejny ziemia mazurska odkrywa swoje tajemnice – mówi o swojej książce Katarzyna Enerlich.
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95)
16 kwietnia (środa), godz. 18:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodych dorosłych i rozmowa o książce „Korowód” Jakuba Małeckiego
O książce z opisu wydawnictwa SQN :
Kim jest ten trzeci, który zawsze idzie obok ciebie?
Mężczyzna z dzieckiem w ramionach uciekający przez zamarznięty Bałtyk. Zakochany Feliks i jego listy pisane na statku podczas sztormu. Barbara Brzozowska, autorka poczytnych międzywojennych powieści oraz genialny matematyk Tomasz Wilczewski. Wreszcie pisarz Jakub M. Co ich łączy?
W Korowodzie oglądamy rozciągnięty na stulecia taniec, w którym kolejni bohaterowie prowadzą się za ręce, a ich losy splata coś, co w milczeniu podąża śladem każdego z nich…
Nowa powieść Jakuba Małeckiego opowiada o granicach prawdy i fikcji, o strachu i wielkich, często szalonych marzeniach. To odważna, zaskakująca historia, która pędzi, wiodąc czytelnika przez wieki.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95)
25 kwietnia (piątek), godz. 16:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o książce Sarah Moore Fitzgerald „Ciasto ze szczyptą nadziei”
O książce z opisu wydawnictwa Zielona Sowa:
Zaginął Oscar Dunleavy – chłopiec, który piekł najlepsze tarty jabłkowe na świecie. Uważa się go za zmarłego. Oprócz jego przyjaciółki, Meg, i jego młodszego brata, Steviego, nikt nie wydaje się być tym szczególnie zaskoczony. Kiedy wszyscy wokół pogrążeni są w żałobie i chaosie, Meg i Stevie próbują odkryć, co naprawdę stało się z Oscarem. Dowiadują się, czym jest lojalność i przyjaźń, oraz odkrywają potęgę nadziei, która nigdy nie umiera.
Ciepła, optymistyczna, pełna emocji powieść obyczajowa. Mimo że porusza wiele trudnych tematów, niesie bardzo pozytywne przesłanie o tym, by nigdy nie tracić nadziei, wierzyć w dobrych ludzi, moc przyjaźni i miłości.
(moderatorka: Małgorzata Adamska; tel. 55 625 60 23)
26 kwietnia (sobota), godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży 12+ i rozmowa o mandze „Honda: sprzedawcy kontra mangowcy”
O mandze z opisu wydawnictwa Studio JG:
Pan Honda pracuje w sklepie z komiksami, gdzie toczy nieustanną walkę z przeciwnościami losu. Nigdy bowiem nie wiadomo, kto następny wyłoni się z kolejki. Tata próbujący odczytać z kartki tytuł hardcorowego yaojca, który zapisała mu córka? Hipster szukający wydań “spod lady”, cokolwiek miałoby to znaczyć? A może grupa nastolatek, które bez cienia szejmu chcą, żeby polecić im pikantne porno? Pełen wachlarz stresujących możliwości! Niekończące się dostawy, wyczerpane nakłady, permanentny brak miejsca na zapleczu i dzikie tłumy najrozmaitszych klientów tworzą geekowy ekosystem, w którym Pan Honda stara się przetrwać, rozdarty między zamiłowaniem do swojej pracy a oczekiwaniem na słodki pocałunek śmierci, mogący go od niej uwolnić. Oto manga jedyna w swoim rodzaju – oparta na osobistych przeżyciach autora, w humorystyczny, ale jakże prawdziwy sposób pokazująca świat za ladą sklepów komiksowych! Macie odwagę przekonać się jak to jest?
(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)
28 kwietnia (poniedziałek), godz. 16:45, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodych dorosłych (new adults w wieku 18-35 lat) i rozmowa o książce „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta
O książce z opisu wydawnictwa Zysk i S-ka:
Jedna z największych powieści antywojennych w literaturze światowej. W zamyśle autora miała to być jego pierwsza książka. A jednak Vonnegut potrzebował dystansu lat, a także doświadczenia wynikającego z publikacji czterech wcześniejszych powieści, by wreszcie przelać na papier swe doświadczenia z czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezna. W rezultacie powstała książka uchodząca za jedną z najwybitniejszych amerykańskich powieści antywojennych. Jest to książka o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięci wspomnień z czasów wojny, chociaż z racji swego zawodu od lat zajmuje się tworzeniem fikcji; książka silnie autobiograficzna, mieszająca dokument z science fiction, pełna trupów i gwałtu, oskarżeń i egzorcyzmów, panicznego strachu i miłości; wreszcie – mówiąc słowami autora – książka „krótka i popaprana, bo o masakrze nie sposób powiedzieć nic inteligentnego”.
(moderatorka: Kamila Efenberg; tel. 55 625 60 23)
29 kwietnia (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i rozmowa o książce „Samotny jak Szwed?” Katarzyny Tubylewicz
O książce z opisu wydawnictwa Wielka Litera:
Zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania. Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Jednocześnie „Samotny jak Szwed?” to kolejna odkrywcza książka o naszych sąsiadach zza Bałtyku. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników. Czy to prawda?
Autorka opowiada o szwedzkich singlach, rodzinach i indywidualizmie, a także o szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury. Wraz ze swoimi rozmówcami dochodzi do tego, że to introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie, zastanawia się, czym jest samotność publicystki walczącej o subiektywizm w spolaryzowanej rzeczywistości, i nad tym, dlaczego nie chroni anorektyczek przed samotnością w tłumie wszechobecna tolerancja. W „Samotny jak Szwed?” jest miejsce dla samotności Pippi Långstrump i poety-noblisty, któremu nagle zabrakło słów.
Autorka opowiada nie tylko o licznych różnych spojrzeniach na temat samotności, ale także o swoich podróżach w poszukiwaniu krajobrazów samotności. Poetyckim i pięknym wizualnie uzupełnieniem tej historii są nastrojowe zdjęcia jej syna Daniela Tubylewicza z tak malowniczych miejsc jak Fårö, Gotlandia, Österlen i Bohuslän.
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)