Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zapraszamy do zapoznania się z grafikiem spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki działających w naszej bibliotece na miesiąc marzec. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu (kontakt podany przy każdym spotkaniu). Spotkania klubowe do doskonała okazja do zawierania nowych znajomości, a także spędzania czasu z osobami o podobnych zainteresowaniach, kochającymi książki. Mamy kluby dla różnych grup odbiorców.

 

1 marca (sobota), godz. 12:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o książce „Ciasto ze szczyptą nadziei” Sarah Moore Fitzgerall

O książce z opisu Wydawnictwa Zielona Sowa:
Zaginął Oscar Dunleavy – chłopiec, który piekł najlepsze tarty jabłkowe na świecie. Uważa się go za zmarłego. Oprócz jego przyjaciółki, Meg, i jego młodszego brata, Steviego, nikt nie wydaje się być tym szczególnie zaskoczony. Kiedy wszyscy wokół pogrążeni są w żałobie i chaosie, Meg i Stevie próbują odkryć, co naprawdę stało się z Oscarem. Dowiadują się, czym jest lojalność i przyjaźń, oraz odkrywają potęgę nadziei, która nigdy nie umiera.

Ciepła, optymistyczna, pełna emocji powieść obyczajowa. Mimo że porusza wiele trudnych tematów, niesie bardzo pozytywne przesłanie o tym, by nigdy nie tracić nadziei, wierzyć w dobrych ludzi, moc przyjaźni i miłości.

(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95)

8 marca (sobota), godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży 12+ i rozmowa o mandze „Skip & Loafer. Tom 1” Misaki Takamatsu

O mandze z opisu Wydawnictwa Kotori:
Mitsumi Iwakura przenosi się do Tokio z małego miasteczka, by rozpocząć naukę w liceum. Tym samym wprowadza w życie pierwszy etap swojego idealnego planu na przyszłość. I choć zderzenie z nową rzeczywistością nie do końca wygląda tak, jak sobie to wyobrażała, jej pozytywne podejście do życia i nieprzebrane pokłady optymizmu sprawiają, że nieświadomie zaraża szczęściem wszystkich dookoła.

(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)

 

11 marca (wtorek), godz. 12:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla starszych dorosłych i rozmowa o książce „Stramer” Mikołaja Łozińskiego

O książce z opisu Wydawnictwa Literackiego:

Mikołaj Łoziński wprowadza do fabuły rodzinę Stramerów – Nathana i Rywkę oraz ich sześcioro dzieci. To Żydzi, którym przyszło żyć w Polsce. Nie raz muszą walczyć z aparatem władzy. Historia rodziny ukazana jest na tle historycznym i przedstawia działania ruchu socjalistycznego i komunistycznego w Polsce.

Stramerów polityka dotyka szczególnie. Ich życie to ciągła walka. Muszą stawiać czoła kłopotom dnia codziennego i mierzyć się z problemami okresu dorastania ich latorośli. Hesia i Salka fascynują się komunizmem. Rena romansuje z żonatym mężczyzną, zaś Rudek nie potrafi pogodzić tego, jak ma się zachowywać i co robić, z tym, czego naprawdę chce. Najmłodsi – Wela i Nusek, chcą być już dorośli, choć nie do końca wiedzą, z czym się to wiąże.

Wielowątkowe dzieło Mikołaja Łozińskiego jest zaskakujące, ale i wielopoziomowe. To opowieść o pragnieniach i tęsknotach, o tragicznej miłości, zdradach, rozstaniach i osobistych dramatach, a wszystko to okraszone wątkami politycznymi. Czy rodzina Stramerów poradzi sobie z tyloma problemami na raz? Czy wyjdzie z nich obronną ręką? Poznaj wszystkich jej członków, zaprzyjaźnij się z nimi i sprawdź, czego naprawdę pragną! Bądź ich towarzyszem, kiedy w ich świecie pojawi się coś niespodziewanego.

(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95)

15 marca (sobota), godz. 10:00, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Elkameralnego Klubu Książki dla młodzieży 12+ i rozmowa o książce „Zadurzenie” Eve Ainsworth

O książce z opisu Wydawnictwa Zielona Sowa:
Will jest przystojny i kochający. O takim chłopaku zawsze marzyła Anna. Jest także humorzasty i nieprzewidywalny. Miota się między obsesją, a czymś znacznie mroczniejszym…

Czy Anna rozpozna znaki, póki nie jest za późno?

Przejmujący obraz toksycznego związku.

(moderatorka: Patrycja Grochowska; tel. 55 625 60 32)

 

19 marca (środa), godz. 18:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodych dorosłych i rozmowa o książce „Zatracenie” Osamu Dazai

O książce z opisu Wydawnictwa Czytelnik:
Powieść Zatracenie (1948) to ostatni ukończony utwór Osamu Dazaia, wydany pośmiertnie. Bohaterem jest Yozo, od dziecka wrażliwy i utalentowany plastycznie syn bogatego właściciela ziemskiego. W osamotnieniu przeżywa chorobliwy lęk przed ludźmi. Czuje się zagubiony w świecie, w którym trudno odróżnić prawdę od kłamstwa, gdzie upadają stare ideały i tracą znaczenie dotychczasowe wartości. Dręczy go poczucie wstydu, niska samoocena i przekonanie o niemożności sprostania wymaganiom stawianym przez otoczenie. W dzieciństwie ratunkiem przed wyniszczającymi uczuciami jest błazenada, w wieku młodzieńczym i późniejszym ucieczka na margines społeczny i w nałogi. Nieszczęśliwe życie Yozo kończy samobójczą śmiercią.
Zatracenie to bardzo osobista powieść Osamu Dazaia jako emocjonalnego człowieka i ambitnego twórcy, przedstawiciela zanikającej grupy społecznej, a także narodu, którego ojczyzna poniosła klęskę w wojnie.
Utwór Dazaia był wielokrotnie przedmiotem adaptacji zarówno filmowych – fabularnych i animowanych, jak i komiksowych.

(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95)

 

21 marca (piątek), godz. 16:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o książce „Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” Kate Forsyth

O książce z opisu Wydawnictwa Tadam:
Wiele młodych kobiet zna tylko te baśnie, które zaadaptowała wytwórnia Walta Disneya.

A przecież dawno, dawno temu powstały historie o magicznych przeobrażeniach, wymyślone specjalnie dla dziewczyn, które przekraczały granicę między dzieciństwem a dorosłością. Matki, babki i inne mądre domowniczki snuły opowieści, przędąc, tkając, mieszając w kociołkach i przyrządzając swoje wywary. Bohaterki baśni wyruszały w niebezpieczną podróż, by odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie, które – wbrew obiegowej opinii – nie musiało być równoznaczne z poślubieniem księcia.

To historie o ciekawości i przygodzie, o uczeniu się, jak być silną, odważną, dobrą i szczerą, jak wierzyć, że można zmieniać świat na lepsze. Bohaterki tej książki nie są typowymi biernymi księżniczkami, czekającymi w wieżach na swoich książąt…

Odważne młode kobiety, bohaterki tych dawnych opowieści, sprawią, że całkiem na nowo odkryjecie baśnie.

(moderatorka: Małgorzata Adamska; tel. 55 625 60 23)

 

24 marca (poniedziałek), godz. 16:45, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodych dorosłych (new adults w wieku 18-35 lat) i rozmowa o książce „Szaleństwo” Susan Vaught

O książce z opisu Wydawnictwa YA!:
„Szaleństwo” Susan Vaught to powieść dla młodzieży rozgrywająca się w miejscu, w którym ani martwi, ani żywi nie mogą zaznać spokoju…

Miasteczko Never w Kentucky tylko z pozoru jest zwyczajne… Osiemnastoletnia Forest dorabia do studiów, pracując na cmentarzu przy szpitalu psychiatrycznym, pełnym niestabilnych pacjentów i długich, tajemniczych podziemnych tuneli. Co skrywa pewna szpitalna szafa i czemu dzwony na wieży biją niespodziewanie?

Kiedy pewnej nocy przed dziewczyną pojawia się martwy mąż jednej z pacjentek, Forest zupełnie traci poczucie rzeczywistości. Wkrótce przekona się, że odgrywa kluczową rolę w tej historii i odkryje dziedzictwo, o którego istnieniu nie miała pojęcia.

(moderatorka: Kamila Efenberg; tel. 55 625 60 23)

 

25 marca (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i rozmowa o książce „Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai

O książce z opisu Wydawnictwa Poznańskiego:
Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg “New York Timesa”, “The Washington Post” i “Entertainment Weekly”.

W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.

Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale’a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.

Losy Yale’a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.

(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)

29 marca (sobota), godz. 10:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o książce „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” Przemka Staronia

O książce z opisu wydawnictwa Agora:
Nastolatki nie mają łatwo. Na każdym kroku wyzwania. Przemek Staroń przybywa ze wsparciem!
Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, nominowany do Global Teacher Prize, czyli „nauczycielskiego Nobla”, fan Harry’ego Pottera i klocków Lego zebrał od młodych ludzi pytania i wątpliwości, z którymi się borykają. Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Następnie odpowiedział na te pytania – opierając się na swojej wiedzy psychologicznej oraz na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z “Harry’ego Pottera”, „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów.

(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95)