Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W piątek, 16 września, o godz. 18:00 w cyklu spotkań #czytElnia gościem Biblioteki Elbląskiej będzie Michał Rusinek – językoznawca, czujny obserwator i komentator zmieniającego się języka życia codziennego, autor książek dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz z j. angielskiego, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Rady Języka Polskiego PAN. W latach 1996-2012 był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a po jej śmierci został prezesem fundacji sprawującej opiekę nad literacką spuścizną noblistki. Laureat wielu nagród. Mieszka wraz z rodziną w Krakowie.

Na stronie Michała Rusinka można przeczytać o autorze: “Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku”.

Ten skromny opis oczywiście nie oddaje w pełni wszystkich “dokonań” Pana Rusinka.

Jest autorem książek dla dzieci, m. in.: „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”, „Mały Chopin”, „Kiedy byłam mała/Kiedy byłem mały”, „Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci”, „Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka”, „Wierszyki rodzinne”, „Księga potworów”, „Jak przekręcać i przeklinać”, „Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci”, „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”, „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”, „Chuligator, czyli przewodnik po dziecięcych przekrętach”, „Abecadło”, „Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach”.

Oraz książek dla dorosłych, m. in.: „Między retoryką a retorycznością”, „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”, „Limeryki”, „Retoryka codzienna. Poradnik nie tylko językowy”, „Limeryki i inne wariacje”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Pypcie na języku”, „Jak się dogadać czyli retoryka codzienna”, „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki”, „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów”, „Zero zahamowań, czyli filolog słucha piosenek”, „Mroczny Eros, czyli pypcie na języku polityki”.

Przełożył ponad osiemdziesiąt książek dla dzieci i dorosłych (m. in. Milne’a, Barriego, Bonda, Snicketa, Donaldson, Schulza, Ungerera i Goreya ).

Rozmowę poprowadzi Aleksandra Buła.

Spotkanie odbywa się w cyklu spotkań autorskich #czytElnia, który jest realizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Zdj. Michała Rusinka: Beata Zawrzel