Zapraszamy na najbliższe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających w naszej bibliotece. Przypominamy, że omawianych książek nie trzeba kupować, można się po nie zgłaszać u moderatorek.
10 września, godz. 12:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla starszych dorosłych i rozmowa o książce “Komeda. Osobiste życie jazzu” autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej
O książce z opisu wydawcy Społeczny Instytut Wydawniczy Znak:
Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było.
By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.
To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)
21 września, godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży i rozmowa o mandze “Czerń, biel i czerwień. Cruella” autorstwa Hachi Ishie
O mandze z opisu wydawcy Story House Egmont:
Manga rozwija wątki słynnego filmu o jednym z najlepiej ubranych disnejowskich czarnych charakterów – nikczemnej Cruelli De Mon! Nie zawsze była Cruellą. Obdarzona talentem i wyobraźnią Estella marzy o karierze projektantki mody, jednak cały świat jakby sprzysiągł się przeciwko niej.
Życie opierające się na złodziejskim fachu nie opływa w dostatki, ale Estella wierzy, że w Londynie lat 70., sercu świata mody, jej marzenia wreszcie się spełnią! Dowiedz się, jak wyglądało życie ambitnej projektantki oraz jej najlepszych przyjaciół i wspólników, Horacego i Jaspera, nim na scenie pojawiła się wyrachowana i nieznosząca sprzeciwu Cruella!
(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)
24 września, godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i rozmowa o książce “Zimowla” autorstwa Dominiki Słowik
O książce z opisu wydawcy Społeczny Instytut Wydawniczy Znak:
Najtrudniej dostrzec rzeczywistość.
Miasteczko w Dolinie Zmornickiej oddycha tajemnicami. Z jeziora wyłowiono ciało, ojciec rzucił pracę w urzędzie i został wróżem, a Pszczelarz wytresował swój rój. Misza w wolnych chwilach sprowadza trawkę ze Słowacji. Naga Dygnarówna spaceruje nocą po ulicach. Mieszkańcy albo czekają, aż wydarzy się kolejny cud, albo gorączkowo szukają skarbu. Czy uda się otworzyć od zawsze zamknięte drzwi i odkryć najściślej strzeżony sekret? Cukrówkę coraz gęściej spowija niebezpieczeństwo i lepki mrok…
W drugiej po entuzjastycznie przyjętym Atlasie: Doppelganger powieści Dominika Słowik po mistrzowsku zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności i ścieżek pamięci.
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)