Zapraszamy na styczniowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki działających w naszej bibliotece. Przypominamy, że do klubów można dołączyć w każdej chwili, a omawianej książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu (kontakt podany przy każdym spotkaniu). Spotkania klubowe do doskonała okazja do zawierania nowych znajomości, a także spędzania czasu z osobami o podobnych zainteresowaniach, kochającymi książki. W naszej bibliotece istnieją kluby dla różnych grup odbiorców.
4 stycznia (sobota), godz. 10:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i rozmowa o książce „Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” Kate Forsyth
O książce z opisu wydawnictwa TADAM:
Wiele młodych kobiet zna tylko te baśnie, które zaadaptowała wytwórnia Walta Disneya.
A przecież dawno, dawno temu powstały historie o magicznych przeobrażeniach, wymyślone specjalnie dla dziewczyn, które przekraczały granicę między dzieciństwem a dorosłością. Matki, babki i inne mądre domowniczki snuły opowieści, przędąc, tkając, mieszając w kociołkach i przyrządzając swoje wywary. Bohaterki baśni wyruszały w niebezpieczną podróż, by odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie, które – wbrew obiegowej opinii – nie musiało być równoznaczne z poślubieniem księcia.
To historie o ciekawości i przygodzie, o uczeniu się, jak być silną, odważną, dobrą i szczerą, jak wierzyć, że można zmieniać świat na lepsze. Bohaterki tej książki nie są typowymi biernymi księżniczkami, czekającymi w wieżach na swoich książąt…
Odważne młode kobiety, bohaterki tych dawnych opowieści, sprawią, że całkiem na nowo odkryjecie baśnie.
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95)
10 stycznia (piątek), godz. 16:00, Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Elkameralnego Klubu Książki dla młodzieży i rozmowa o mandze „O psie, który strzegł gwiazd” Takashi Murakami
O książce z opisu wydawnictwa Kotori:
W samochodzie porzuconym na łące policja odnajduje zwłoki mężczyzny oraz psa. Co ciekawe, wyniki sekcji wykazują, że pies umarł znacznie później niż jego właściciel. Jak doszło do tej tragedii? Odpowiedź przyniesie historia ostatnich dni mężczyzny i jego psa, którzy wbrew przeciwnościom losu do samego końca dzielili ze sobą radości i smutki. Komiks zawiera również inne powiązane z głównym wątkiem opowieści ukazujące relacje ludzi i ich najlepszych czworonożnych przyjaciół. A wszystko przedstawione w chwytający za serce sposób, który żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym.
(moderatorka: Patrycja Grochowska; tel 55 625 60 32)
10 stycznia (piątek), godz. 16:00, Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży z klas 4-8 wokół serii książek „Nela mała reporterka”
O serii z opisu wydawnictwa Słowne (dawniej Burda Media Polska):
Nie zostało wiele krajów, których nie odwiedziła Nela Mała Reporterka. Książki, które wydaje, powstają z pomocą jej rodziców, którzy razem z nią podróżują po różnych zakątkach świata.
Swoją przygodę ze zwiedzaniem różnych krajów rozpoczęła, jak rzeczywiście była bardzo mała. Podróżuje bowiem już odkąd skończyła 5 lat! Pierwsza książka z jej przygodami – „10 niesamowitych przygód Neli” – została wydana w 2014 roku, kiedy nasza autorka kończyła 8 lat. Idolem podróżniczki jest słynny Australijczyk, miłośnik zwierząt – Steve Irwin. Oprócz przedstawiania kultur, autorkę również interesują rozmaite zwierzęta i uwielbia opowiadać o szeroko nieznanych, a niezwykle ciekawych gatunkach! Oprócz podróżowania, autorka była zaangażowana w różne akcje humanitarne, a także prowadziła organizację non-profit „The Adventure Starts Here”.
Nela Mała Reporterka i jej książki
Nasza podróżniczka odwiedziła takie miejsca jak m.in.: Karaiby, Papuę Nową Gwineę, Boliwię i Chile, Filipiny, a także Zanzibar, Tajlandię czy Peru i Etiopię. A to tylko niewielka część państw, do których pojechała, i o których są jej książki. Nela Mała Reporterka nie boi się żadnych wyzwań – pływała po bezkresnych morzach i oceanach, poszukiwała skarbów na Karaibach, wspinała się na Andy, a także odwiedziła zwierzęta mieszkające na Antarktydzie.
Publikacje naszej podróżniczki cieszą się niesamowitą popularnością. Nela wygrała aż 4 nagrody Bestsellerów Empiku w kategorii „Literatura dla dzieci”! Pierwszą zdobyła w 2015 i była bezkonkurencyjna w swojej kategorii do 2018. Dość wspomnieć, że w roku 2017, na 5 nominowanych tytułów, aż 3 to były książki Neli Małej Reporterki. Publikacje te nie tylko świetnie się sprzedają, ale również niosą za sobą ważne wartości i są dobre dla rozwoju dziecka. Książka „Nela na kole podbiegunowym”, w 2017 roku została nawet wybrana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako lektura uzupełniająca dla uczniów VIII szkoły podstawowej.
Jej reportaże są pisane okiem dziecka i dlatego z taką łatwością trafiają do swoich odbiorców. Już od małego warto poznawać wszystkie niesamowitości świata, ciekawostki ze świata zwierząt i interesujące kultury – a publikacje Neli będą do tego doskonałe. Jeśli chcesz zainteresować dziecko otaczającą nas kulturą i przyrodą, to wybierz książki małej reporterki, które są tak uwielbiane przez dzieci i rodziców w całej Polsce!
(moderatorka: Małgorzata Adamska; tel. 55 625 60 23)
14 stycznia (wtorek), godz. 12:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla starszych dorosłych i rozmowa o książce „Dom Augusty” Majgull Axelsson
O książce z opisu wydawnictwa W.A.B.:
Pomocy nie wolno odkładać na później. Choćby nawet miało się dobre wymówki.
Augusta, Alicja i Andżelika to przedstawicielki różnych pokoleń tej samej rodziny. Łączą je nie tylko więzy krwi, lecz także podobne losy – dwie z nich to matki nieślubnych dzieci, trzecia jest niechcianą córką. Nieświadomie wszystkie popełniają błędy swoich poprzedniczek.
Przekazywany z pokolenia na pokolenie dom Augusty, w którym szukają schronienia, staje się świadkiem rozpaczy, radości, poszukiwania prawdziwego uczucia oraz walki o niezależność i samodzielność.
(moderatorki: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95)
22 stycznia (środa), godz. 18:00, filia biblioteczna Kostka, ul. Wybickiego 20 – Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży i rozmowa o książce „Baśnie 1001 nocy”
(moderatorka: Małgorzata Gwóźdź; tel. 55 625 60 95)
28 stycznia (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7 – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki do dorosłych i rozmowa o książce „Do raju” Hanyi Yanagihary
O książce z opisy wydawnictwa W.A.B.:
„Do raju” Hanyi Yanagihary to epicka i niezwykle błyskotliwa powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech stuleci w trzech różnych wersjach Ameryki. To śmiała historia o kochankach, rodzinie, stracie i ulotnej obietnicy utopii.
W alternatywnej rzeczywistości osadzonej w 1893 roku Nowy Jork należy do Wolnych Stanów. Ludzie mogą tu żyć i kochać wedle własnych upodobań – tak im się przynajmniej wydaje. Pewien neurotyczny potomek prominentnej rodziny odrzuca oświadczyny zamożnego konkurenta, ulegając urokowi niezwykle pociągającego, ale też biednego nauczyciela muzyki.
W 1993 roku na osaczonym przez epidemię AIDS Manhattanie młody Hawajczyk mieszka ze znacznie starszym i zamożniejszym partnerem. Ukrywa przed ukochanym własne traumy oraz niełatwą historię swojej rodziny, istotnie związaną z mrokami aneksji Hawajów przez Stany Zjednoczone.
W roku 2093 świat jest nękany przez epidemie i zniewolony przez rządy totalitarne. Zniszczona chorobą wnuczka wpływowego naukowca usiłuje brnąć przez życie bez wsparcia swojego dziadka, a także odnaleźć zaginionego w tajemniczych okolicznościach męża. W tej dystopijnej rzeczywistości Internet został wyłączony, prasa jest kontrolowana przez władzę, książki są zakazane, a tajna policja szpieguje ludzi za pomocą owadzich dronów.
Te trzy pozornie odrębne fabuły łączą się harmonijnie w genialną symfonię wypełnioną dźwiękami i tematami, które wzajemnie się pogłębiają i wzbogacają: choroba i leczenie przypłacone strasznymi konsekwencjami, bogactwo i nędza, słabość i siła, definicja rodziny i narodu, pycha ludzi władzy i buta rewolucjonistów, tęsknota za ziemskim rajem i jednoczesna świadomość o niemożności jego istnienia. Tym, co łączy nie tylko postaci tej powieści, ale i trzy alternatywne Ameryki, są uczucia, które definiują nas jako ludzi: lęk, miłość, wstyd, pożądanie, samotność.
(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)