Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak zwykle, zachęcamy do sięgania po ciekawe lektury, szczególnie takie, które pomagają pogłębiać wiedzę i refleksję o świecie. O ważnych książkach rozmawiamy podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki, które działają w bibliotece. Przedstawiamy styczniowy grafik:

10 stycznia (wtorek), godz. 12:00, Kostka – filia nr 5 Kostka, ul. J. Wybickiego 20 – DKK dla seniorów i rozmowa o książce „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak
O książce z opisu wydawcy (Karakter):
Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są “potomkami Maurów”), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest “nową Lampedusą”).

Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, lecz także fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych… Al-Andalus to potężny mit, ale – jak twierdzi andaluzyjski antropolog José Antonio González Alcantud – mito bueno, “dobry mit”, który pozwala poszerzać granice wyobraźni i myślenia o dzisiejszej Europie i stojących przed nami wyzwaniach.

(moderatorka: Anna Romańczuk; tel. 55 625 60 95/96)

14 stycznia (sobota), godz. 12:00, filia nr 6, ul. Słoneczna 29-31 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce „Spojrzenie wstecz. Rozmowy Justyny Dąbrowskiej”
O książce z opisu wydawcy (Czarne):
Żeby móc zabierać głos w sprawach fundamentalnych, potrzebna jest odpowiednia perspektywa, poczucie humoru, umiejętność wyciągania wniosków, a przede wszystkim bogaty bagaż doświadczeń. Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej spełniają wszystkie te warunki i nie wymagają dodatkowych rekomendacji. Wystarczą nazwiska tych, którzy znaleźli czas na ciekawą rozmowę: Jerzy Jedlicki, Danuta Szaflarska, Irena Hausmanowa-Petrusewicz, Tadeusz Dominik, Zygmunt Bauman, Danuta Cirlić-Straszyńska, Michał Głowiński, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Karol Modzelewski, Hanna Świda-Ziemba i Wanda Wiłkomirska.
Justyna Dąbrowska rozmawia z pokoleniem swoich rodziców. Dzięki rzadkiej umiejętności słuchania, którą ma autorka, otrzymujemy pasjonujące opowieści o życiu. O tym, co jest w nim ważne, jak czerpać z niego radość, jaki jest sens przemijania i jak sobie z nim radzić.

(moderatorka: Katarzyna Jabłonowska; tel. 55 625 60 80)

UWAGA nie odbędzie się! 21 stycznia (sobota), godz. 12:00, Biblioteka Młodego Czytelnika, ul. Zamkowa 1 – Dyskusyjny Klub Mangi i rozmowa tym razem o powieści „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
O książce z opisu wydawcy (Wydawnictwo Literackie):
Maria. Codziennie garść suplementów i paskudne smoothie. „Zdrowe i smaczne” – z pewnością! A na święta plastikowa choinka z supermarketu i wigilia z cateringu, bo – jak twierdzi mama – nie można tracić życia na drobnostki.
Lena. Zawsze ze słuchawkami na uszach. To jedyny sposób, żeby odciąć się od ludzi. Niespecjalnie ich lubi. No i mama… Czasami myśli, że to raczej ona sama jest matką w tej rodzinie. Czuje się stara i zmęczona. Ale może porysuje, kiedyś to lubiła…
Miłosz. W naciągniętym na głowę kapturze, z wielkim futerałem na wiolonczelę. Osobny. Nie lubi się wychylać. Gdyby tylko bluza mogła działać jak peleryna niewidka… Dość tego! Musi być silny, bo „świat nie jest miejscem dla słabeuszy”.
Choć chodzą do jednej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, właściwie się nie znają. Nie pomaga też ciągła presja – koniec szkoły, egzamin ósmoklasisty i mityczne punkty – za świadectwo, olimpiady, konkursy i wolontariat. Właśnie, wolontariat! Maria, Lena i Miłosz mają go odbyć w domu spokojnej starości…i nagle okazuje się, że to początek czegoś nowego i odświeżającego. Doświadczenie, które zmieni nie tylko ich, ale także ich rodziny.

(moderatorka: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)

24 stycznia (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce „Dom Holendrów” Ann Patchett
O książce z opisu wydawcy (Znak Literanova):
Nad Domem Holendrów zapada zmierzch. Jego ogromne okna kolejno rozjaśniają się ciepłym światłem. Danny i Maeve Conroyowie zaparkowali wysłużonego oldsmobile’a po drugiej stronie ulicy, by obserwować rozgrywający się spektakl cieni.
To dom, w którym dorastali. Spełnienie marzeń i ambicji ich ojca, a jednocześnie miejsce znienawidzone przez ich matkę. Dom, który stracili razem z rodzinnym majątkiem i którego dziedzictwo rzuciło cień na całe ich życie.
„Dom Holendrów” jest opowieścią o rodzinnych więziach, stracie, poświęceniu i przebaczeniu. Ann Patchett z mistrzowską precyzją rozbiera na części pierwsze amerykański mit o tym, że każdy może napisać swoją historię na nowo, odciąć się od korzeni i zapuścić własne. Jej najnowsza powieść to misternie utkane studium pamięci – pokazuje, jak bezustannie rezonuje w nas przeszłość i jak chcąc nie chcąc powtarzamy błędy naszych rodziców.

(moderatorka: Halina Samson; tel. 55 625 60 17)

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, ale również odbywają się spotkania z pisarzami i krytykami literackimi. To klubowicze decydują, jakie książki będą omawiane podczas spotkań. Co istotne, książki omawianej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba kupować, wystarczy zgłosić się do moderatorki klubu i wypożyczyć ją na okres miesiąca, żeby móc przygotować się do rozmowy (moderatorzy dysponują dziesięcioma egzemplarzami).

Zapraszamy do dołączenia do klubów działających w bibliotece. Przyjdź, porozmawiaj, zaprzyjaźnij się z innymi książkowymi molami!