Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Medycyna oraz przyroda na zabytkowych rycinach, seria spotkań z autorami i autorkami książek, a na koniec jeszcze pierwszy krok w kierunku włączenia Biblioteki Elbląskiej do sieci największych bibliotek w Polsce – czyli co się działo w bibliotece?

Koniec roku, to zawsze okazja do podsumowań, rankingów i ocen. Jaki zatem był ten rok dla Biblioteki Elbląskiej? Na pewno był trudny z uwagi na niesprzyjające okoliczności związane z trwającą pandemią Covid-19, która uniemożliwiła realizację niektórych naszych sztandarowych przedsięwzięć o strategicznym znaczeniu dla elbląskiej kultury: drugi już raz z rzędu nie odbyły się Letnie Ogrody POLITYKI. Mamy nadzieję że festiwal powróci, ale póki co postaraliśmy się zrealizować szereg innych działań. 

Sezon kulturalny zaczęliśmy wystawą “Druki medyczne w zbiorach Biblioteki Elbląskiej – anatomia i chirurgia”. Po raz pierwszy wówczas zaprezentowaliśmy Czytelnikom “na żywo” fragment kolekcji przepięknych elbląskich druków zabytkowych, a przy okazji także nowe pomieszczenia pracowni regionalnej – REGIOTEKI. Wystawie towarzyszyły tematyczne prelekcje oraz brawurowe pokazy rekonstrukcji historycznej: pracowni dawnego chirurga na otwarcie i pracowni alchemicznej na zamknięcie wystawy. Cykl prezentacji najcenniejszego elbląskiego skarbu, jakim są zabytkowe zbiory istniejącej nieprzerwanie od 1601 r. biblioteki, kontynuowaliśmy wystawą poświęconą przyrodzie “Świat natury w życiu i wyobraźni dawnych elblążan”. Ponownie można było zapoznać się z unikatowymi starodrukami i znajdującymi się w nich kunsztownymi ilustracjami, a także wysłuchać serii wykładów poświęconych historii przyrodoznawstwa, wziąć udział w działaniach artystycznych i ekologicznych, które zorganizowaliśmy wspólnie z Nadleśnictwem Elbląg, spacerach krajoznawczych, w których wspomagał nas elbląski oddział PTTK, a także warsztatach introligatorskich prowadzonych przez biblioteczną pracownię konserwacji zbiorów zabytkowych. Zapewniamy, że w kwestii spotkań z naszymi starodrukami nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i dokładamy starań, by nadchodzący rok był pod tym względem równie bogaty.

Choć wspomniane już na wstępie niekorzystne warunki powodowały pewne ograniczenia, to mimo wszystko udało się zorganizować całkiem sporo spotkań autorskich. Gościliśmy m.in. Mariusza Szczygła, Filipa Zawadę, Ninę Majewską-Brown, Ewę Lenarczyk, Martynę Bundę, Annę Kańtoch, Annę Kamińską, Tomasza Mazura, Bartosza Kurka, Roberta Małeckiego i Mirosława Wlekłego. Zrealizowaliśmy też szereg spotkań w formie online, jak i na przykład cykl rozmów z autorami książek historycznych “Wirtualna Regioteka”, czy spotkania autorskie dla dzieci z Barbarą Gawryluk, Elizą Piotrowską, Wojciechem Widłakiem i Beatą Ostrowicką.

W ofercie kulturalnej 2021 znalazły się także wydarzenia takie jak niezwykle lubiany przez elblążan kiermasz książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru, mnóstwo zajęć warsztatowych, adresowanych głównie do młodszych Czytelników, związanych z ekologią (“Naturalnie z książką”), spotkań dyskusyjnych klubów książki oraz spektakle, wystawy i projekcje filmowe, jak choćby te – wystawa typograficzna  oraz film dokumentalny – podczas “Kosmicznego Wieczoru” na zakończenie roku Stanisława Lema, które współorganizowaliśmy z WBP w Olsztynie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Oczywiście biblioteka żyje nie tylko imprezami kulturalnymi. Przede wszystkim gromadzimy i udostępniamy książki. Rozbudowaliśmy możliwości korzystania z naszego księgozbioru poprzez zainstalowanie czynnego całą dobę i przez siedem dni w tygodniu książkomatu. A na sam koniec roku otrzymaliśmy znakomity prezent w postaci włączenia nas do grona najlepszych w Polsce bibliotek, w których wdrożony zostanie wspólny system zarządzania księgozbiorem ALMA. Traktujemy to jako nasz ogromny sukces i dowód uznania dla pracy bibliotekarek i bibliotekarzy wykonujących na co dzień wspomniane wyżej podstawowe zadania biblioteki.