Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W Bibliotece Elbląskiej poczytamy w czwartek 1 września. Podczas czytelniczego happeningu przeczytamy utwory z cyklu ballad rusałczanych, w skład których wchodzi „Rybka”, „Świteź” i „Świtezianka”. Czytanie rozpocznie się przed wejściem do biblioteki przy ul. św. Ducha 3-7, o godz. 11:00 i potrwa około godziny. Zapraszamy chętnych do dołączenia do akcji. Do czytania będziemy zachęcali przechodniów.

Fabuła wszystkich tych ballad rozgrywa się w okolicach jeziora Świteź, do którego wpada rzeka. Wybierając te ballady chcieliśmy zwrócić uwagę na jeden z najgorętszych tematów ostatniego czasu, tj. katastrofę ekologiczną nad rzeką Odrą. Różnego rodzaju zbiorniki wodne, rzeki i rzeczki, stanowiące główną cechę polskiego krajobrazu są częstym motywem najważniejszych polskich utworów. W utworach tych czyste i przejrzyste, dziś często ekologicznie zagrożone – wołają o ochronę. Bez nich i nasze życie jest przecież zagrożone.

Chętnych do przeczytania fragmentów zapraszamy do biblioteki.

Podczas czytania będziemy robić zdjęcia z “chmurkami” z cytatami z ballad.

Poezja, ekologia i zabawa
W ramach “Narodowego czytania 2022” w czwartek, 1 września przed siedzibą Biblioteki Elbląskiej odbył się happening czytelniczy, podczas którego przeczytaliśmy ballady rusałczane ze zbioru “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W akcji udział wzięli czytelnicy oraz pracownicy bibliotek, a także rozpoczynający właśnie rok szkolny uczniowie.

“Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania. To właśnie ten zbiór, przyjęło się tak uważać, zapoczątkował polski romantyzm. Spośród ballad, nieprzypadkowo, wybraliśmy ballady z cyklu “rusałczanego”: Świteź, “Świteziankę” i “Rybkę”. Ich scenerią jest czyste i przejrzyste jezioro Świteź, do którego wpada rzeka. Wybierając te utwory chcieliśmy zwrócić uwagę na jeden z najgorętszych tematów ostatniego czasu, tj. katastrofę ekologiczną nad rzeką Odrą. Różnego rodzaju zbiorniki wodne, rzeki i rzeczki, stanowiące główną cechę narodowego krajobrazu, są częstym motywem najważniejszych polskich utworów. Dziś często ekologicznie zagrożone – wołają o ochronę. Tegoroczna “forma” czytania – happenning – pokazuje, że czytanie może być fajną i wciągającą zabawą – jak powiedziała noblistka Wisława Szymborksa – “najpiękniejszą, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Dziekujemy za udział i zapraszamy za rok.

 

Narodowe Czytanie odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.