W piątek, 24 maja będziemy z komiksem „Astronom” na Festiwalu Komiksowa Warszawa. O godz. 13:30 odbędzie się spotkanie z Jackiem Frąsiem, autorem „Astronoma”. Rozmowę poprowadzi Tala Nowińska. Będzie to też okazja nabycia naszego komiksu na naszym stoisku: Namiot P – Aleja Artystów/ Plac Defilad.
Festiwal Komiksowa Warszawa jest jednym z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej. Ma na celu zainteresowanie komiksem gości odbywających się w tym czasie Międzynarodowych Targów Książki. Podczas festiwalu odbywają się warsztaty, wystawy, spotkania z artystami, wydawcami oraz targi komiksów.
Dla przypomnienia słów parę o komiksie i autorze: znakomitym rysowniku komiksowym Jacku Frąsiu, który na zamówienie Biblioteki Elbląskiej narysował „Astronoma”:
O komiksie opowiada Piotr Nike z Działu Edukacji Kulturalnej „Elkamera”:
Zaczęło się od tego, że Senat RP ogłosił 2023 r. Rokiem Kopernika. I powtórzyła się sytuacja z 1973 r.: „W radiu Kopernik, w telewizji Kopernik, w teatrach Kopernik, cała Polska huczy od Kopernika. Jest film o Koperniku i balet o Koperniku, są afisze z Kopernikiem i znaczki z Kopernikiem, w gazetach pełno o Koperniku wywiadów i artykułów, Kopernik jako astronom, jako lekarz, jako inżynier, Kopernik jako obywatel, jako człowiek, jako bóg, Kopernik jako Kopernik i wreszcie […] książki o Koperniku na każdej księgarskiej witrynie, grube, i cienkie, uczone i gawędziarskie”. Biblioteka Elbląska dokłada do puli kolejną książeczkę. Tym razem jest to dla odmiany komiks, i to eksplorujący mniej znany wątek rewolucji heliocentrycznej, a mianowicie historię znajomości Kopernika i Jerzego Joachima Retyka. Retyk przeszedł do historii jako jedyny uczeń Kopernika, w rzeczywistości był kimś więcej. Młody i ambitny profesor matematyki, obarczony własną dramatyczną przeszłością (jego ojca, lekarza, ścięto w związku z podejrzeniem o czary) przekonał starzejącego się już Kopernika do wydania epokowego dzieła „O obrotach”. Co więcej, w obliczu potencjalnych kontrowersji Retyk postanowił urobić grunt pod rewolucyjną kosmologię i napisał krótki, uproszczony ekstrakt z dzieła Kopernika – „Narratio prima” („Relacja pierwsza”), który stał się w ówczesnej Europie bestsellerem. Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach zabytkowych jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego, gdańskiego wydania dziełka – stąd pomysł stworzenia fabuły o Retyku i „Narratio prima”. Żeby było ciekawiej, Jacek Frąś przeniósł historię z renesansowej Europy do osobliwej rzeczywistości, która bardzo mocno przypomina Polskę Ludową. Komiks jest spekulacją na temat dynamiki relacji Kopernik-Retyk, przy czym zastosowanie sztafażu PRL-owskiego podkreśliło te elementy całej historii, które uznać można za uniwersalne, wieczne.
Jacek Frąś – rysownik oraz scenarzysta komiksowy, malarz, plakacista, ilustrator, muzyk. Autor m.in. „Glinna” oraz rysunków powieści graficznej „Totalnie Nie Nostalgia” do scenariusza Wandy Hagedorn. Perkusista grupy Kwiaty i Cool Kids of Death.
Fot. Dominik Żyłowski (zdjęcie ze spotkania promującego „Astronoma”, które odbyło się w styczniu tego roku).
Grafika: materiały promocyjne Festiwalu Komiksowa Warszawa.