• Przewodnik > Zbiory biblioteczne > Zbiory regionalne
 • Czytelnia regionalna powstała w 1985 r. przez wyodrębnienie z księgozbioru Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej pozycji książkowych związanych z miastem i regionem. Obecnie Czytelnia posiada około 4000 jednostek inwentarzowych, z czego 80 proc. to pozycje niemieckojęzyczne - większość z nich pochodzi ze zbiorów dawnej Stadtbibliothek (Biblioteki Miejskiej). Istotną część księgozbioru stanowią pozycje współczesne, wydane w Niemczech, a pozyskane drogą wymiany lub darowizny, rzadko - zakupu.
  Region dla potrzeb Czytelni jest traktowany szeroko i obejmuje nie tylko miasto, powiat i dawne województwo elbląskie, ale także Prusy Zachodnie i Wschodnie z enklawą kaliningradzką włącznie. Można więc powiedzieć, że obszar zainteresowań regionalnych Czytelni rozciąga się od Bytowa na zachodzie do Ełku na wschodzie i od Kłajpedy na północy do Golubia-Dobrzynia na południu.

  Czytelnicy najczęściej sięgają po druki dotyczące bezpośrednio miasta, a zwłaszcza po księgi adresowe, do których chętnie zaglądają dawni mieszkańcy Elbląga szukając w nich swoich korzeni. W Czytelni mamy ponad 20 "Adressbuchów" z lat 1820-1930. Zawierają one spisy wszystkich dorosłych mieszkańców miasta oraz ich podstawowe dane osobowe. 

  Ponadto w Czytelni są przechowywane książki o charakterze źródłowym: zarządzenia, plany, sprawozdania, statuty władz miasta, kroniki elbląskie oraz cenne opracowania monograficzne "Opis miasta Elbląga" Fuchsa, prace Toeppena, Kerstana, Carstenna. Spośród książek pozaelbląskich należy wymienić druki źródłowe (Akta Stanów pruskich, Scriptores Rerum Prussicarum, Kronika Grunaua) oraz monografie historyczne poszczególnych miast.

  W Zbiorach Czytelni Regionalnej mamy do dyspozycji roczniki czasopism regionalnych, między innymi Elblinger Zeitung, Altpreussische Monatsschrift, Elbinger Jahrbuch, Elbing-Kreis, Elbinger Nachrichten.
  Na szczególną uwagę zasługuje Kronika Elbląga prowadzona od 1958 roku przez Józefa Lassotę, a obecnie kontynuowana przez Bożennę Janikowską.

  Obecnie większość z przedwojennych zbiorów dostępna jest w wersji zdigitalizowanej na stronie http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra

Do góry

Kalendarium imprez

« Listopad 2017 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Newsletter