• Salony Polityki 2007
 • Salony Polityki 2007

  Piąty rok SALONOWYCH spotkań otwierał panel zatytułowany Damskie-męskie (15 lutego), a do dyskusji Mirosław Pęczak zaprosił Monikę Richardson - redaktor naczelną miesięcznika Zwierciadło i Marcina Mellera - szefa Playboya. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w żywej i pełnej humoru rozmowie. Goście opowiadali głównie o relacjach damsko-męskich, problematyce poruszanej na łamach kolorowych pism oraz swoich telewizyjnych doświadczeniach i przygodach. Rozmowa rozpoczęła się od wymiany zdań na temat prawdziwej kobiecości i męskości. M. Meller uznał, że tzw. "mężczyzna metroseksualny" to wymysł londyńskich specjalistów od reklamy, którzy zastanawiali się jak sprzedać więcej kosmetyków. Kolejnym wątkiem rozmowy była kwestia intymności gwiazd i jej upublicznianie przez tabloidy. Monika Richardson słusznie zauważyła, że dla wielu rodzimych artystów jest to sposób na zaistnienie w mediach bądź utrzymanie wokół siebie zainteresowania odbiorców kultury masowej. Takie zachowanie nazwała otwarcie głupotą. Nasi goście przyznali zgodnie, że jeśli ktoś nie zamierza być obiektem zainteresowania tabloidów, to nim nie będzie. Poza tym Marcin Meller żalił się, że wśród jego redakcyjnych współpracowników jest niewielu mężczyzn, a każde kolegium redakcyjne to spotkanie naczelnego z samymi 'paniami redaktor'. Uważa także, że większość dwudziestoparoletnich mężczyzn - w odróżnieniu od kobiet w podobnym wieku - nie potrafi określić sobie celów w życiu, są niedojrzali i infantylni. Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat symulacrum, czyli kopii bez oryginału.

  29 marca zaprosiliśmy Państwa na Salon Polityki poświęcony jubileuszowi 50-lecia tygodnika. Gośćmi tego wyjątkowego spotkania byli redaktor naczelny pisma Jerzy Baczyński, Janina Paradowska, komentator aktualnych wydarzeń politycznych tygodnika i fotoreporter Polityki Tadeusz Późniak. Spotkanie poprowadził Mirosław Pęczak. Podczas czwartkowego wieczoru zaprezentowaliśmy film o trudach wydawania pisma pt. Winda i zaprosiliśmy na degustację urodzinowego tortu. Spotkanie rozpoczął Jerzy Baczyński, który obszernie przedstawił licznie zgromadzonej elbląskiej publiczności trudną drogę Polityki od jej początków w latach 50. po aktualne problemy związane z prowadzeniem i wydawaniem najpopularniejszego pisma opiniotwórczego, jakim jest Polityka. Kolejnym punktem programu była emisja filmu "Winda" pełnej dowcipu impresji opowiadającej o pracy redakcji. Po projekcji goście odpowiadali na pytania z sali, a spotkanie zakończyliśmy życzeniami dla redaktora naczelnego i zespołu Polityki oraz degustacją urodzinowego tortu.

  Kolejny Salon zatytułowany Cóż po poecie w czasie marnym odbył się 27 września, a jego bohaterem był artysta niepokorny Krzysztof Majchrzak. Podczas Salonu, którego tytuł zaczerpnięty został z elegii Friedricha Hölderlina Chleb i wino nie brakowało trudnych pytań i ciętych ripost ze strony gościa. Wypełniona po brzegi sala u św. Ducha żywo reagowała na polemiki Krzysztofa Majchrzaka z uczestnikami dyskusji. Jednak nie to zdominowało ten Salon. Nasz gość mówił przede wszystkim o kondycji współczesnego teatru i kina, opowiadał ze swadą o swoim bezkompromisowym spojrzeniu na rzemiosło aktorskie. Dla bohatera wieczoru aktorstwo to przede wszystkim spotkanie widza z artystą, obcowanie na jednej wspólnej płaszczyźnie doznań duchowych.

   

  Listopadowy Salon był jednocześnie promocją książki Cień wielkiego brata: ideologia i praktyka IV RP autorstwa publicystów Polityki prof. Wiesława Władyki i Mariusza Janickiego. Podczas spotkania zatytułowanego Pożegnanie z IV RP? goście wieczoru przedstawili gorzką diagnozę dwuletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Nie szczędzili ostrych słów pod adresem byłego premiera, analizowali język polityków poprzedniej ekipy rządzącej, mówili o zawłaszczaniu państwa i upolitycznianiu wszelkich instytucji publicznych. Oznajmili, że krytyka rządów PIS na łamach Polityki nie wynika z osobistych urazów. Zadeklarowali podobne piętnowanie obecnego rządu, jeżeli tylko zacznie traktować państwo, administrację publiczną i media instrumentalnie. Spotkanie zakończyło się apelem jednego z uczestników dyskusji do redakcji Polityki, aby dokładniej przyjrzała się jednostce chorobowej, jaką jest paranoja polityczna.

Do góry

Kalendarium imprez

« Styczeń 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Newsletter