• Salony Polityki 2006
 • Salony Polityki 2006

  Pierwszy w 2006 roku SALON odbył się 16 lutego w Sali Staromiejskiej Urzędu Miejskiego. Gościem redaktora Mirosława Pęczaka był Marek Ostrowski - publicysta i szef działu zagranicznego tygodnika Polityka. Tematem dyskusji redakcyjnych kolegów była najnowsza książka Marka Ostrowskiego "Co nas obchodzi ten świat", w której autor, między innymi, snuje rozważania na temat genezy zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikty zbrojne w Iraku i Wietnamie. Podczas spotkania gość redaktora Pęczaka opowiadał również o roli współczesnych mediów w pokazywaniu i kreowaniu rzeczywistości, ich wpływie na społeczny odbiór wydarzeń politycznych oraz sposobach prowadzenia kampanii wyborczych w dobie telewizji i internetu. SALON zakończył się podpisywaniem przez Marka Ostrowskiego omawianej podczas spotkania książki.

  Kolejny w 2006 roku SALON POLITYKI odbył się 23 lutego i był nietypowy. Tym razem Mirosław Pęczak wystąpił w charakterze gościa spotkania. Wraz z Jackiem Nowińskim - Dyrektorem Biblioteki Elbląskiej - zaprezentowali książkę własnego autorstwa "Co się lubi, co się ma. Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski". Gospodarzami lutowego SALONU byli Zina Jarmoszuk z Narodowego Centrum Kultury i Aleksander Kaczorowski - zastępca redaktora naczelnego tygodnika Forum. Tłem do dyskusji były wyświetlane na ekranach wyniki badań przeprowadzonych metodą ankietową. Autorzy komentowali zawarte w publikacji diagnozy, opowiedzieli między innymi o metodologii badań, preferencjach kulturalnych respondentów, lokalnych instytucjach kultury.


  Trzeci w 2006 roku SALON odbył się 30 października. Do dyskusji Mirosław Pęczak zaprosił Janinę Paradowską - komentatora politycznego tygodnika Polityka i Grażynę Kopińską - Dyrektora Programu Przeciw Korupcji Fundacji Stefana Batorego. Tematem dyskusji w przededniu wyborów samorządowych była "Polska samorządna".
  Podczas rozmowy obie panie wyraziły opinię, że obecne wybory samorządowe zdominowała wielka polityka. Kampania wyborcza odbywa się w stopniu minimalnym, a do głosowania namawiają nas z bilbordów partyjni liderzy. Zgodnie stwierdziły, że idea Polski samorządnej się sprawdziła z drobnymi wyjątkami wymagającymi korekt. Janina Paradowska ubolewała, że doświadczeni samorządowcy nie trafiają do krajowej polityki. Winą obarczyła partyjne elity, które zamykają się na nowych ludzi wywodzących się z samorządów. Spotkanie zakończyło się pesymistyczną konkluzją red. Paradowskiej, że brak nam, wyborcom poczucia, że samorząd to "my", a nie "oni". Dlatego najważniejsze jest, żeby ludziom chciało się pójść na wybory.

  7 grudnia SALON Polityki poświęcony był "Wielkim mowom historii" - czterotomowemu wydawnictwu, w którym zawartych zostało 250 przemówień polityków i znanych osobistości opatrzonych notami biograficznymi, komentarzami i przypisami ułatwiającymi zrozumienie tekstów. Do rozmowy Mirosław Pęczak zaprosił specjalistę od spraw międzynarodowych Adama Szostkiewicza, retoryka dra Jacka Wasilewskiego i szefa komitetu redakcyjnego "Wielkich mów historii" Tadeusza Zawadzkiego. Rozmówcy podkreślali wagę zawartych w antologii przemówień, które często wstrząsały światem, zmieniały bieg dziejów lub kierunek ludzkiego myślenia. Stwierdzili, że ujęte w publikacji wystąpienia zapowiadały wydarzenia przełomowe, podniosłe lub straszne. Na koniec odnieśli się do języka polskiej polityki i słusznie zauważyli, że obecnie liderzy partyjni mają sztaby pracowników, których zadaniem jest przygotowywanie tekstów wystąpień ściśle dostosowanych do poziomu percepcji określonej grupy odbiorców.

  Kolejny SALON odbył się już 11 grudnia i i był połączony z inauguracją Roku Kulturalnego w Bibliotece Elbląskiej. Tym razem w rolę gospodarza wcielił się Bartosz Orlicki, a jego rozmówcami byli pisarz, dziennikarz i publicysta Edwin Bendyk oraz autor filmów animowanych i reżyser Wojciech Wawszczyk. Goście SALONU starali się odpowiedzieć na pytanie, czy Elbląg mógłby stać się nowym Hollywood? Pretekstem do dyskusji na ten temat była premiera krótkometrażowego filmu animowanego "Legenda o mnichu", który był rezultatem pracy kilkunastu młodych adeptów Szkoły Komunikacji Wizualnej. Dopełnieniem bogatego programu był koncert Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego oraz wernisaż wystawy Mariusza Winiarczyka 'Miasta Hanzy. Elbląg - Gdańsk 1900-1944'.

  Ostatni w 2006 roku SALON odbył się 21 grudnia, a rozmówcą Mirosława Pęczaka był jego redakcyjny kolega Jacek Żakowski. Tematem spotkania była najnowsza książka Żakowskiego Koniec. Rozmowy o tym, co się popsuło w nas, w Polsce, w Europie i na świecie zawierająca jego wywiady publikowane na łamach Polityki. Wiodącą myślą wywiadów Żakowskiego jest kryzys: globalny, lokalny, kulturowy i humanistyczny. Jak zauważył, jego rozmówcy starają się odpowiedzieć na pytania: co dalej? w którą stronę potoczy się świat? gdzie znajdzie w nim miejsce nasz kraj?
  Jak to jednak bywa podczas SALONOWYCH spotkań, rozmowa przeniosła się na grunt polityki lokalnej. Licznie przybyła publiczność pytała naszego gościa o jego refleksje na temat polskiego establishmentu, sposobu sprawowania przez nich władzy i naszego znaczenia na forum międzynarodowym. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem Jacka Żakowskiego do udziału w kolejnej edycji Letnich Ogrodów Polityki i poprowadzenia panelu na temat ks. prof. Józefa Tischnera. Dyrektor Jacek Nowiński zdradził przy okazji, że jeden z festiwalowych dni będzie w całości dedykowany pamięci ks. Tischnera.

Do góry

Kalendarium imprez

« Styczeń 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Newsletter